Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, BM Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliği savunma konusunda önemli görev üstlendiğini vurguladı.

Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığı’nı üstlenen Çin’in temsilcisi Zhang Jun dün, BM Genel Kurulu’nda Barış için Çok Taraflılık ve Diplomasi Uluslararası Günü vesilesiyle düzenlenen toplantıda konuşma yaptı.

Zhang, Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barış ve güvenliği savunma konusunda önemli bir görev üstlendiğine işaret etti. Dünyanın, COVID-19 salgını, iklim değişikliği ve insani krizler gibi küresel tehditlerle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Zhang, bu sorunların ancak çok taraflılığın güçlendirilmesi yoluyla çözülebileceğini ifade etti.

BM Tüzüğü’nün çok taraflılığın temelini oluşturduğunu dile getiren Zhang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok taraflılığı destekleyen Güvenlik Konseyi, öncelikle BM Tüzüğü’nün amacı ile ilkelerini ve uluslararası yasalar temelinde kurulan uluslararası düzeni koruyor. Güvenlik Konseyi, kabiliyet inşasını güçlendirmenin yanı sıra, güvenlik tehditlerine yanıt verilmesini güvence altına almak için çalışma yöntemlerini iyileştirmeli. Güvenlik Konseyi, çatışmaların barışçıl yolla çözülmesini sağlamak, çatışmaları önlemek, barışı tesis etmek ve çatışmalardan sonra yeniden yapılanma çalışmalarını hızlandırmak için çaba göstermeli. Güvenlik Konseyi ayrıca BM Genel Kurulu, BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’yle iş birliğini güçlendirerek, bölgesel örgütlerle etkileşim ile eşgüdümü yoğunlaştırmanın yanı sıra, sivil toplum kuruluşlarından yapıcı fikirler edinmeli.”