Çin’in Cenevre’deki temsilciliğinin sözcüsü Liu Yuyin, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi kapsamında düzenlenen toplantıda İngiltere ve bazı diğer Batılı ülkelerin iddialarını yalanladı.

Sözcü Liu Yuyin, insan haklarının siyasi amaçlara hizmet etmek için kullanılmaması gerektiğini ancak ne yazık ki, İngiltere, Almanya, Danimarka ve Finlandiya gibi ülkelerin toplantıda yanlış bilgiler yaydığını ve Çin’in içişlerine müdahale ettiğini, buna kesinlikle karşı çıktıklarını ifade etti.

Xinjiang ve Tibet gibi azınlık etnik grupların yaşadığı bölgelerin Çin’in insan hakları davasının gelişmesinin örnekleri oluşturduğunu hatırlatan Liu Yuyin, etnik eşitlik, etnik birlik ve etnik bölgesel özerklik sistemini izlediklerini ve tüm etnik grupların Çin ailesinin eşit üyeleri olduğunu kaydetti.

Liu Yuyin, sözde Xinjiang’da zorla çalıştırma ve kısırlaştırma gibi suçlamaların tamamen Batılı politikacılar tarafından uydurulmuş “yüzyılın yalanları” olduğunu ve dünyanın her çevresinden insanları Xinjiang’a davet ettiklerini belirtti.

Öte yandan Liu Yuyin, Hong Kong’da Ulusal Güvenlik Koruma Yasası’nın uygulanmasından bu yanan bölgede kaos durumunun büyük ölçüde değiştiğini ve yerel sakinlerin daha güvenli bir ortamda yasal haklara ve özgürlüklere sahip olduğuna işaret etti.

Hong Kong’un hukukun üstünlüğünü izleyen bir toplum olduğunu dile getiren Liu Yuyin, çifte standardı benimseyen İngiltere’nin diğer ülkelere müdahale ederken kendinin sistematik insan hakları ihlallerini görmezden geldiğini belirtti.

Liu Yuyin, İngiltere’de 4 milyondan fazla insanın yeni koronavirüse yakalandığını ve 5 yaşın altında çocuğu olan ailelerin üçte birinin yoksullukta yaşadığını, İngiliz ordusunun Irak ve Afganistan’da masum insanları öldürdüğünü ve işkence yaptığını belirtti. Liu Yuyin ayrıca İngiltere’de ırk ayrımcılığının, yabancı düşmanlığının ve nefret söylemin yaygın olduğuna dikkat çekti.

Liu Yuyin, İngiltere’nin kendi insan hakları sorunlarını çözmesi gerektiğini vurguladı.