Çin Devlet Konseyi tarafından kısa süre önce yayımlanan 14. Beş Yıllık Plan’da, dijital ekonominin geliştirilmesine dair hedefler ileri sürüldü. Çin’in dijital ekonomisi gelecek birkaç sene boyunca daha hızlı şekilde büyüyecek.

Plana göre, 2025’e kadar dijital ekonominin kilit endüstrilerinin katma değerinin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’daki (GSYİH) oranı yüzde 10’a çıkacak (bu oran 2020’de yüzde 7,8’di); dijitalleşmeye dayalı kalkınma kabiliyeti büyük ölçüde yükselecek ve Çin’in dijital ekonomisinin rekabet gücü ile etkisi istikrarlı şekilde artacak.

Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı Başmühendisi Tian Yulong konuyla ilgili olarak yaptığı konuşmada, “14. Beş Yıllık Plan’da öngörülen taleplere göre Çin, dijital ekonominin reel ekonomiyle kaynaşmasını hızlandıracak, dijital ekonomi yönetişim sistemini iyileştirecek, yeni nesil bilişim teknolojileri geliştirerek geleneksel endüstrilere güç katmanın yanı sıra yeni endüstriler ve modeller keşfedecek.” dedi.

Çin’de Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı ile Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu gibi birçok kurum, son dönemde 5G ve büyük veri merkezi gibi altyapı tesisleri inşasına yönelik düzenlemeleri yoğunlaştırdı.

DİJİTAL EKONOMİNİN GELİŞİMİNDE DÜNYANIN EN GENİŞ 5G ŞEBEKESİ ETKİLİ

Çin, dünyanın en büyük çaplı ve en ileri teknolojili 5G şebekesini oluşturdu. Böylece, dijital ekonominin gelişmesi için sağlam temel atılmış oldu.

Çin’de geçen yıl  654 bin 5G baz istasyonu yeni inşa edildi. Geçen sene itibarıyla, ülke genelinde hizmete giren 5G baz istasyonu sayısı 1 milyon 425 bine ulaşarak, küresel toplamın yüzde 70’ini geçti. 5G özelliğine sahip cep telefonlarının sayısı ise 518 milyonu buldu. 5G teknolojisi, madencilik, demir-çelik ve elektronik gibi önemli endüstrilerde uzaktan ekipman kontrolü ve kalite kontrolü gibi 20 uygulamada yaygın olarak kullanılıyor.

ÇİN BÜYÜK VERİ, BULUT BİLİŞİM VE BLOK ZİNCİRDE BAŞI ÇEKİYOR

Çin’de geçen yıl dijital ekonomi alanındaki kilit teknolojilerde önemli ilerlemeler kaydedildi. Tian Yulong, konu hakkında şu bilgileri verdi:

“Çin, büyük veri, bulut bilişim ve blok zincir alanlarında inovasyon açısından gözle görülür avantajlara sahip. 5G mobil iletişim teknolojileri, ekipmanı ve uygulamaları açısından dünyada başı çeken Çin, ayrıca entegre devreler ile yazılım açısından da önemli sonuçlara ulaştı.”

Bunun dışında, Çin’in yazılım bilgi teknolojisi hizmetlerinin geliri geçen yıl yüzde 17,7 arttı. Akıllı üretim ekipmanı endüstrisi de hızla büyüdü. 3D baskı ekipmanlarının üretimi, yıllık bazda yüzde 27,7 arttı. 5G+Endüstriyel İnternet alanında da 2 binden fazla proje hayata geçiriliyor.

SEKTÖRDE BÜYÜK POTANSİYEL ÖNGÖRÜLÜYOR

Çinli uzmanlara göre, dijital ekonominin gelişiminde büyük potansiyel mevcut. Çin’de 5G gibi bilişimle ilgili altyapı tesisleri inşasının hızlanmasıyla birlikte, dijital endüstriye yatırımların 100 milyar yuana (yaklaşık 16 milyar dolar) ulaşması bekleniyor.

Çin’de elektronik bilgi imalat sanayisinde sabit kıymet yatırımı Haziran 2021 itibarıyla bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 28,3 arttı. Dijital ürünler dahil olmak üzere yeni ürünlerin tüketimi hızla artıyor. Çin, süpürme robotları, akıllı telefonlar, akıllı saatler ve akıllı hoparlörler gibi ürünlerin satışlarının en yüksek olduğu ülkelerden biri.