CGTN / Keith Lamb

Çin’in nakitsiz bir toplum olma yolunda ön saflarda yer aldığını söylemek doğru olur. Çin’de bugün insanların aldıklarını ödemek için metal ve kâğıt para kullandığı çok ender görülüyor. Gördüyseniz, şüphesiz belirli bir nüfusun satın alma işlemine şahit oluyorsunuzdur. Yabancı turistler, Çin bankacılığına veya ödeme yazılımına erişimleri olmadığı için nakit kullanabilir; yaşlılar yeni teknolojiyi anlamayabilir ve bazı uzak kırsal kasabalardan olanlar, dijital ödeme yöntemini kullanacak altyapıya sahip olmayabilir.

Bunlara rağmen dijital ödemelere yönelik eğilim durdurulamaz görünüyor. Çin’deki alışverişlerde telefon kullanmanın rahatlığı, cüzdanların yakında bir müzede sergilenebileceği anlamına geliyor. Cüzdanı evde bırakmak, soyulma riskinin daha az olduğu anlamına gelir. Bir telefon kaybolursa, maalesef izlenebilir. Kayıp telefon iade edilmese bile en azından paranızı güvence altına almanın çeşitli yolları vardır.

Çin, dijital ödeme söz konusu olduğunda kazandığı şöhretle yetinmiyor. Çin merkez bankası ve Beijing yönetimi, bu hafta deneme amacıyla kent sakinlerine bir hafta boyunca alışveriş yapmaları için 10 milyon yuan değerinde yeni e-CNY dijital para verecek. Çin ödeme sistemi aracılığıyla saniyede bir işleme giren çok sayıdaki ödeme nedeniyle, otomatik bir defter görevi gören blockchain teknolojisi, yavaş hızı nedeniyle başlangıçta kullanılmayacaktır.

Bununla birlikte, yenilikçi blockchain teknolojisi ilerledikçe, onun da sonunda ekleneceğini düşünüyorum. Birincisi kullanılmasıyla ilgili tartışma, bu teknolojinin reddedilmesinden ziyade güncel teknolojik meselelere dayanmaktadır. İkincisi, blockchain teknolojisinin kullanımı gözden kaçırılamayacak kadar faydalıdır. Çin’in e-CNY’si ile birleştirilen blockchain teknolojisi, finansı otomatikleştirecek, renminbi’yi kullanarak akıllı sözleşmeler yapılacak ve otomatik muhasebe imkânı sunacak. Muhasebe gibi kalem zorlayan mesleklerde kullanılan emek, daha yaratıcı görevler için serbest kalacak.

RENMİNBİ DAHA FAZLA ULUSLARARASILAŞACAK

Blockchain olmasa bile, Çin’in dijital para birimi ülke ekonomisinin daha verimli yönetilmesini sağlayacaktır. Dijital para birimi, daha fazla gözetim sağlar ve yolsuzluğu azaltabilir. Burada mesele sadece ekonomik büyümeyi engelleyen yolsuzluğu önlemekle ilgili değil. Dijital para birimleri, uygun ekonomik politikalar oluşturmak için hükümetlere daha fazla veri sağlar. Mikro düzeyde, yerel yönetimler ekonominin belirli kısımlarını canlandırmak veya vatandaşları belirli şekillerde hareket etmeye teşvik etmek için cüzdanlara para atabilir. Bu, yoksullukla mücadele etmek için kullanılabilir.

Çin’in aşırı yoksulluğu ortadan kaldırma çabalarında, mesele sadece ailelere para vermek ve orada durmak değildi. Aslında bu genellikle işe yaramaz. Bunu kabul eden Çin Komünist Partisi (ÇKP), Çin kırsalındaki yoksulluğun temel nedenlerini bulmaya başladı. Parti üyeleri, gerçek hayattaki zorlukları yaşayabilmeleri için köylere ve insanların evlerine gönderildi.

Dijital ödeme sistemi ile ailelere, özellikle gıda, giyim, eğitim ve mesleki eğitim için kullanılmak üzere programlanabilen hibeler verilebilirken, alkol gibi zararlı ürünlere yapılan harcamalar sınırlandırılabilir.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), yaptırımlarına uyulması amacıyla yaşlanan SWIFT sistemini zorlamak için ağırlığını koymak konusunda çok istekli. Washington “aşırı rekabet” ten söz ederken, ABD’nin ağırlığını Çin’in uluslararası pazarlarda işleyişini engellemek için kullanması hayal gücünün ötesinde değil. Bu nedenle, Çin’in dijital para birimi, uluslararası ödeme anlaşmaları söz konusu olduğunda daha fazla esneklik ve bağımsızlık sunuyor ve ülkenin ekonomik büyüklüğü ile orantılı olacak şekilde renminbi’nin daha fazla uluslararasılaşması için nihai bir yol sunuyor.