Çin’in dış ticaretinin 2021 yılının ilk dört ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28,5 yükselerek 11 trilyon 620 milyar yuan’a (yaklaşık 1,8 trilyon dolar) çıktığı bildirildi.

Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından bugün açıklanan resmî verilere göre, nisan ayında Çin’in dış ticareti yüzde 26,6 artarak 3 trilyon 150 milyar yuan’a çıktı. Nisanda ihracat yüzde 22,2 artışla 1 trilyon 710 milyar yuan, ithalat ise yüzde 32,2 artışla 1 trilyon 440 milyar yuan olarak kayıtlara geçti.

Çin Gümrükler Genel İdaresi yetkililerinden Li Kuiwen, Çin’in dış ticaretinin 2020 yılının haziran ayından bu yana istikrarlı artış gösterdiğine işaret etti. Li, söz konusu artışın salgınla mücadelede kaydedilen başarıdan, ekonomik ve toplumsal gelişmede elde edilen neticelerden ve dış ticaret politikalarının etkili olmasından kaynaklandığını ifade etti.

İlk dört ayda, makine ve elektrikli ürünler ile emek yoğun ürünlerin ihracatında hızlı artış görülürken, soya fasulyesi, ham petrol ve demir cevheri de başlıca ithalat kalemleri oldu.