Çin’de endüstriyel ekonomi, geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının getirdiği zorlukların üstesinden gelerek, toparlanmaya devam ediyor.

Çin Sanayi ve Bilişim Teknolojisi Bakanlığı Baş Mühendisi Tian Yulong konuya ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında, belli başlı piyasa girişimcilerini korumak, yatırımları istikrara kavuşturmak ve tüketimi teşvik etmek için uygulanan bir dizi politika ve tedbir hakkında bilgi verdi. Tian, endüstrinin istikrarlı şekilde büyümesinde bütünsel düzenlemelerin kritik rol oynadığını söyledi.

Geçen yıl büyük ölçekli sanayi işletmelerinin katma değerinin önceki yıla göre yüzde 9,6 arttığını vurgulayan Tian, salgının ortaya çıkmasından bu yana büyük ölçekli sanayi işletmelerinin katma değerinde ortalama yüzde 6,1’lik artış görüldüğünü belirtti.

Tian ayrıca, ​endüstriyel üretimin geçen yılın üçüncü çeyreğinde, ara sıra ortaya çıkan Covid-19 vakaları ve enerji kıtlığının üst üste binen etkileri nedeniyle yavaşladığını ifade etti. Tian konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ancak, şirketlere destek olmayı ve enerji tedarikini güvence altına almayı amaçlayan tedbirlerin hayata geçirilmesinden sonra şirketlerin performansı önemli ölçüde iyileşti.”

Öte yandan, imalat sektöründe istikrarlı şekilde artmakta olan yatırımlar, geçen sene yıllık bazda yüzde 13,5 yükseldi ve artış oranı son iki senede yüzde 4,8 olarak kayda geçti.

Büyük ölçekli endüstriyel işletmelerin ihracat sevkiyat değeri de geçen sene yıllık bazda yüzde 17,7 arttı ve artış oranı son iki senede yüzde 8,3 olarak gerçekleşti. Böylece sanayi ürünlerinin ihracatı hızlı bir şekilde büyüdü.