China Daily

Çin ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yıl aynı çeyrekle karşılaştırıldığında yüzde 18,3 oranında büyüyerek güçlü toparlanmasını sürdürüyor. Bununla birlikte küresel seviyede ekonomik toparlanma dengesiz kalmıştır. İlk çeyrekte Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ekonomisi salgın öncesi seviyelere çıktı. Aşılama oranlarının yükselmesi ve havaların ısınmasıyla ABD’nin hizmet sektörünün hızla toparlanması bekleniyor.

Buna karşın Euro Bölgesi’nde bu yılın ilk çeyreğinde Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’nın (GSYİH) çeyrek bazda yüzde 0,6 ve yıllık bazda da yüzde 1,8 oranında düşmesi, Euro Bölgesi ekonomisinin yeni koronavirüs salgınının etkilerinin üzerinden henüz tam olarak gelemediğine işaret ediyor. Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında ekonomisi en iyi toparlanan ülke olmasına rağmen Fransa, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,5 oranında büyüme kaydetti.

Gelişmekte olan piyasaların ve düşük gelirli ülkelerin ekonomik toparlanması ise daha kötü oldu. Bu ülkelerin salgın öncesi seviyelere 2023 yılından önce dönmesi olası görünmüyor. Bu tür dengesiz ekonomik toparlanmanın temel sebebi virüs konusundaki belirsizliktir.

Önemli gelişmiş ekonomiler muhtemelen dönüş noktasını aşılamalar arttığında görecekler, ancak Çin özellikle komşuları Hindistan ve Japonya olmak üzere bazı ülkelerde virüsün canlanmasına karşı tetikte olmalıdır. Yeni vakalardaki ciddi artış ve birkaç ülkedeki kalıcı, karmaşık ve belirsiz salgın durumu Asya finansal piyasasına yük oldu ve bölgenin ekonomik toparlanmasını etkiledi. Özellikle komşu ülkeler başta salgının etkili kontrolü, Çin’in uzun vadeli kalkınmasını garanti etmek için gerekli olacaktır.

AŞILAMA PROGRAMLARI HIZLANDIRILMALI

Salgın konusundaki büyük belirsizlikler karşısında Çin, daha fazla hedeflenen makro politikaları uygulamalı ve ani değişiklikler yapmaktan kaçınmalı. Çin ekonomisinin temellerini güçlendirmek ve büyümeyi sağlıklı bir aralıkta tutmak amacıyla ekonomik beklentileri dengelemek için pratik önlemler almalıdır.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte iyi bir başlangıç yaptı, ancak halen bazı sorunlarla karşı karşıya bulunuyor. Örneğin, gayrimenkul sektöründeki güçlü büyümeyle karşılaştırıldığında ilk çeyrekte tüketim mallarının toplam perakende satışlarındaki büyüme ve imalat yatırımı zayıf kaldı.

Bazı ülkelerde virüsün canlanması bölgenin ekonomik toparlanmasını etkiliyor. Asya ekonomisinin belkemiği olarak Çin, ekonomik kalkınması ve küresel ekonomik toparlanmaya sürdürülebilir ivme sağlamak amacıyla sürü bağışıklığını başarabilmesi için içeride aşılama programını hızlandırmalıdır.