kademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Samet Demir’in hazırlayıp sunduğu “Ekonomi Basını” programına konuk oldu. Atlı, dış ticaret ve enflasyon gibi Çin’in öne çıkan ekonomi verileri hakkında açıklamalarda bulundu.

Çin’den gelen yeni ekonomi verilerini değerlendiren Altay Atlı, ocak-şubat aylarına ait enflasyon ile ithalat ve ihracat verilerini yorumladı.

Mart ayında açıklanan ocak ve şubat ayıları verilerinde pozitif görünüm olduğunu aktaran Atlı, “İhracatta ciddi bir artış görüyoruz. 2020’ye göre yüzde 60,6’lık bir artış yaşandı. Ekonomistlerin görüşlerine göre, artış yüzde 40 civarında bekleniyordu. Bunun birkaç sebebi var. Bir yıl öncesine göre yaptığımız kıyaslamalarda pandeminin ilk aylarına denk gelmiş oluyoruz. Ocak ve Şubat 2020 Çin ekonomisinin kapandığı ilk dönemdi. Ekonomik ve günlük hayata getirilen kısıtlamaların en şiddetli olduğu ilk dönemdi. Şimdiki artışlar o nedenle çok şaşırtıcı değil ama beklenenden yüksek. Geçen yıldan sonra normale nasıl ulaşıldığına da bakmak lazım. Aralık 2020’deki artış 2019’un Aralık ayına göre yüzde 18’di. Kasım ayına göreyse yüzde 21’di. Çin’deki üretimin canlanması kadar dünyadaki ithalatın da canlanması söz konusu. Burada özellikle Çin’in önemli ticaret ortaklarından Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) de bahsedebiliriz.” dedi.

ŞUBAT AYINDA YÜZDE 155’LİK ARTIŞ VAR

İhracat kalemlerini de değerlendiren Altay Atlı, tekstil, mobilya gibi tüketici ürünlerinde artış olduğuna dikkat çekti.

Yatırım mallarının da ihracatında artış görüldüğünü kaydeden Atlı, “Makine ve teçhizat gibi ithal edilip ondan sonra yatırım olarak kullanılan yani fabrikalarda kullanılan üretim araçları, ara mamuller, ham maddeler… Esas olarak talebin yatırım ürünleri ve ara mamullerde arttığını görüyoruz. Çin’den bu ürünler alınıyorsa dünyadaki ekonomik canlanma da hız kazanıyor demektir. Şubat 2021’de Şubat 2020’ye göre artış ise çok ilginç bir rakam var. Yüzde 155 oranında artmış. Burada tabii şubatta Çin’de her şey durma noktasına gelmişti. Kıyaslama yaptığımız nokta çok düşük bir nokta. Şubat ayında Çin yeni yılı kutlandı, genelde işçiler tatil yapar üretim yavaşlardı ancak bu sene bu olmadı. Bu sene Covid-19 tedbirleri nedeniyle seyahat çok yapılmadı. Hal böyleyken üretime ara verecek olan fabrikalar üretime devam ettiler. Çin açısından bu şubat istisnai bir şubattı o nedenle rakamlar yüksek çıktı.” diye konuştu.

İTHALAT İHRACATIN ARKASINDAN GELDİ

Çin’deki ithalatın normalleşmesinin ihracatın arkasından geldiğini vurgulayan Altay Atlı, ithalatın yaşanan pandemi nedeniyle ancak eylül ayında artış kaydettiğini söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’in ithalatının yaklaşık 2 trilyon dolar seviyesinde olduğunun altını çizen Atlı, “Bunun içinde Çinli firmaların kendi firmaları için ithal ettikleri ara mamuller ve yatırım malları söz konusu.” ifadesini kullandı.

ÇİN’İN ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 3

Enflasyon veriler hakkında açıklamalarda bulunan Altay Atlı, tüketici fiyatlarının düştüğünü dile getirdi. Enflasyonun kasımdan beri düşüş gösterdiğini bildiren Atlı, “Deflasyon Japonya’nın uzun süre yaşadığı bir durum. Şu anda çıktı ama sıfır ile bir arasında bir enflasyon var. Japonya’nın yüzde hedefi yüzde 2 civarında bir enflasyona ulaşmak. Çin’in ise yüzde 3’ü hedeflediğini görüyoruz. Şu andaki sıfırın altında olan enflasyonun çok kalıcı olmayacağını düşünüyorum. Ekonomiler düzeldikçe, tüketim ve üretim arttıkça burada biraz daha normalleşme olacak. Çin’in yüzde 3’lük hedefinin bu yıl içinde gerçekleşeceğini düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.