CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’in Gayri Safi Yurt İçi Hasılası ikinci çeyrekte yüzde 7,9 büyüdü. Uzmanlara göre, Çin ekonomisi pandemi öncesi sağlıklı günlerine dönerken zorlukların farkında. Çinli yetkililer yapısal reformlara devam edileceğinin altını çiziyor.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgının başarıyla kontrol altına alan Çin ekonomik büyümesine devam ediyor. Çin Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Liu Aihua’nın açıkladığı verilere göre, iç piyasadaki tüketim ve üretimin artması nedeniyle ülkenin ikinci çeyrekteki Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) yüzde 7,9 oranında artarak 53 trilyon 216 milyar 700 milyon yuana ulaştı. Böylelikle Çin’in büyümesi bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,2’lik olan tahminlerin üzerine çıkarak yüzde 1,3 oldu. Benzer şekilde Çin’deki sanayi üretimi de beklentilerin üzerinde yüzde 8,3 ile büyürken, perakende satışlarında da yüzde 11’lik artış kaydedildi.

Çin ekonomisi bir yandan Covid-19 öncesi görünümüne dönerken, diğer yandan da zorlukları tespit etmeye devam ediyor. Küresel fiyat artışları ve başta yarı iletken çipler olmak üzere tedarik zincirlerindeki aksamaların ekonomi üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor. Meydan okumaların farkında oldukları mesajını veren Çin Ulusal İstatistik Bürosu Sözcüsü Liu Aihua “Yapısal reformları derinleştirmemiz, iç talebi yönlendirmemiz ve işletmelerin büyümelerini makul bir aralıkta sürdürmeleri için yardım etmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Yılın ilk 6 ayında Çin’in GSYİH’si yüzde 12,7 büyüyerek 53,2 trilyon yuan’a (8,22 trilyon dolar) ulaşmıştı. 2021’in ilk çeyreğinde Çin ekonomisi yüzde 18,3’lük genişleme ile 1993’ten bu yana en hızlı büyüme oranını yakalamıştı.

HÜKÜMETİN DESTEĞİ CAN SUYU OLDU

Çin’in açıkladığı ekonomik veriler uzmanlar tarafından yorumlanmaya devam ediyor. Global Times gazetesine konuşan Sinosteel Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü Baş Araştırmacısı Hu Qimu, Çin ekonomisinin toparlanmasının yüksek kaliteli ve sürdürülebilir olduğunu aktardı. Hu Qimu’ya göre başarının arkasında Çin hükümetinin ekonomiyi canlandırmak için verdiği desteğe rağmen piyasayı likiditeye boğmaması yer alıyor. Zira Çin’in en büyük siyasi etkinliği olarak bilinen İki Toplantı sonrasında hükümet küçük ve orta ölçekli ekonomileri desteklemek için karar almıştı.

Washington Post gazetesine konuşan Cornell Üniversitesi Ekonomi ve Ticaret Bölümü’nden Profesör Eswar Prasad da Çin’in ekonomide pandemi öncesine döndüğünü ancak hükümetin finansal ve diğer riskleri azaltması yoluyla güçlü büyümeyi sürdürmesi gerektiğini vurguladı. Benzer uyarılarda bulunan Shanghai’da yaşayan

MERKEZ BANKASI’NIN KARARI NASIL YANKILACAK?

Wuhan Üniversitesi Finans ve Güvenlik Enstitüsü Direktörü Dong Dengxin ise yaptığı açıklamada “İkinci çeyrekteki iyimser büyümenin anahtarı Çin’in Covid-19’u başarıyla kontrol almasıdır. Bu sayede piyasalar güven tazeledi ve dış piyasadan iç piyasa merkeze geçme konusunda motive oldular.” ifadesini kullandı.

Merkez bankasının ticari kreditörlerin karşılık oranını 50 puan düşürmesini de yorumlayan Dong Dengxin, yılsonuna kadar benzer bir kararın bir daha alınabileceğini söyledi. Dong Dengxin “Merkez bankası tarafından gönderilen politika sinyali açık. Buna karşın etkisinin beklendiği kadar iyi olup olmadığı, borç verenlerin hangi eylemlerde bulunacağına bağlı.” değerlendirmesinde bulundu.

Çin ekonomisinin geleceğini ilişkin öngörüde bulunan bir diğer isim Japonya merkezli Nomura Holdings’in ekonomistlerinden Lu Tung oldu. Lu, Çin’in GSYİH’nin üçüncü çeyrek yüzde 6,4, dördüncü çeyrekte ise yüzde 5,3 oranında büyüyeceği tahmininde bulundu. Beijing yönetimi daha önce yaptığı açıklamada yıllık büyüme beklentisinin yüzde 6 olduğunu duyurmuştu.