Çin Ulusal Açık Deniz Petrol Şirketi (CNOOC) operatörü tarafından dün yapılan açıklamada, tamamen bir Çinli şirket tarafından işletilen ilk derin deniz gaz sahası olan Shenhai-1’in 1 milyar metreküpten fazla doğal gaz ürettiği duyuruldu.

Çin’in güneyindeki Hainan adasına 150 kilometre mesafede bulunan derin deniz kuyusu, işletilmesi en zor derin deniz kuyusu olarak Hainan Serbest Ticaret Limanı ve Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi için önemli bir temiz enerji kaynağı.

25 Haziran 2021’de faaliyete geçmesinden bu yana, Shenhai-1’in günlük üretimi 400 bin metreküpten 10 milyon metreküpe çıktı.

Shenhai-1 derin deniz gaz sahası genel müdürü Yuan Yuan, 1 milyar metreküpün üzerindeki kümülatif üretimin, Çin’in derin deniz gaz ve petrol rezervlerinin araştırılması, üretimi ve işletilmesine yönelik kendi gücüne dayanarak geliştirdiği sistemlerin kapasitesini ve güvenilirliğini kanıtladığını belirtti.

Dünyanın ilk 100 bin tonluk yarı batan petrol üretim ve depolama platformuna sahip olan Shenhai-1, üretime geçtikten sonra, Çin’in güneyindeki Guangdong eyaleti, Hong Kong Özel İdari Bölgesi ve Hainan eyaletine yıllık bazda 3 milyar metreküp gaz tedarik edebilecek ve Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi’nin toplam gaz talebinin dörtte birini karşılayabilecek.