Çin İnsan Hakları Geliştirme Vakfı’nın da aralarında bulunduğu bazı sivil toplum kuruluşları, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 47’nci toplantısına video konferans yöntemiyle katılarak, Çin’in insan haklarını koruma çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Batılı ülkelerin yalanlarını reddetti.

Çin İnsan Hakları Geliştirme Vakfı’nın temsilcisi Yang Bochao yaptığı konuşmada, Covid-19 salgınının görülmesinin ardından Çin’in, aşıların kamu ürünü olarak kullanılmasıyla ilgili taahhüdünü yerine getirmekle beraber başka ülkelere birçok kez insani yardım da sağladığını belirtti.

Yang, halkının can güvenliği ve sağlıklı yaşama hakkını ihmal eden ve aşı milliyetçiliğini destekleyen bazı Batılı ülkelerin, başka ülkelere mesnetsiz suçlamalar yönelttiğini ve dünya ülkelerinin salgınla mücadelede gösterdiği dayanışmaya zarar verdiğini ifade etti.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin Kızılsu Kırgız Özerk İli’nden gelen Yusufcan Yasin toplantıda, 2017 yılında ülkenin Jiangxi eyaletinin Nanchang kentinde çalıştığını ve bu esnada tüm meşru haklarının korunduğunu, zorunlu çalıştırılma durumunu hiç görmediğini dile getirdi.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 47’nci toplantısı dün Cenevre’de sona erdi.