Covid-19 salgınında yeni bir dalganın görüldüğü Guangzhou kentinde toplu nükleik asit testi yapıldı, bazı bölgeler kapatıldı, vatandaşların gerekli olmayan hallerde kentten ayrılmaması tavsiye ediyor. Bu arada şehirde 54 bin öğrenci üniversiteye giriş sınavına katılıyor.

Çin Devlet Bulaşıcı Hastalıklar Merkezi Başkanı Zhang Wenhong, Guangzhou’daki salgın durumu, virüsün mutasyona uğraması, insan ile virüs arasındaki ilişki, olimpiyat oyunları, uluslararası seyahat ve aşının etki süresi gibi konular hakkında açıklamalar yaptı.

Aynı zamanda Fudan Üniversitesine Bağlı Huashan Hastanesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü Direktörlüğünü de yürüten Zhang Wenhong, bugün herhangi bir yerde meydana gelen salgının yarın başka bir kentte görülebileceğini, dolayısıyla rutin mücadele çalışmasının iyi yürütülmesi gerektiğini belirtti.

“UZUN SÜRELİ BİR SAVAŞ”

Zhang, aşı kullanmanın en doğru seçenek olduğuna dikkat çekerek, Covid-19 virüsünün özelliklerine göre bunu önlemenin uzun süreli bir savaş olacağını dile getirdi.

Zhang, Guangzhou’dan önce Lu’an, Shijiazhuang, Shanghai ve Beijing’de de ani vakalar görüldüğünü, ancak her seferinde durumun kısa sürede kontrol altına alındığını hatırlattı. Aşılanma oranının yükselmesiyle salgının yayılma olasılığının azalacağını bildirdi.

Çin’in ne zaman tekrar kapılarını açabileceğine değinen Zhang, bunun ülkedeki bağışıklık bariyerinin düzeyine bağlı olacağını ve Çin’in kapılarını adım adım açabileceğini kaydetti.

“ULUSLARARASI SEYAHAT İÇİN AŞI ŞART”

Zhang, “2022 yılının bahar mevsiminde Çin vatandaşları salgın durumunu iyi şekilde kontrol altına alan ülke ve bölgelere gidebilir, fakat uluslararası seyahat için aşı kullanmak şarttır.” ifadelerini kullandı.

2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na değinen Zhang, salgınla mücadeleye öncelik verilmesi temelinde yarışmalar için hazırlıkların yapılmasından yarışmaların yapılmasına kadar her halkanın iyi şekilde yürütülmesi halinde başarılı bir etkinlik olacağına işaret etti.