Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 46. toplantısında dün Çin tarafından sunulan “insan hakları alanında iş birliğine dayalı ortak kazancın ilerletilmesi”ne ilişkin bir karar taslağı onaylandı.

Karar taslağında, tüm ülkelere çok taraflılıkta ısrar etme, insan hakları alanında yapıcı diyalog ve iş birliği gerçekleştirme, teknik destek ve kapasite inşasını güçlendirme, iş birliğine dayalı ortak kazancı ilerletme ve insanlığın kader ortaklığını beraber oluşturma çağrısında bulunuldu.

Taslakta, ayrıca uluslararası iş birliğinin sürdürülerek Covid-19 salgınına karşı etkili önlemler alınması, gelişmekte olan ülkelerin uygun fiyatlar karşılığında aşı temin edebilmelerinin sağlanması da istendi.

Çin’in BM Cenevre Ofisi Daimi Temsilcisi Chen Xu, toplantıda söz konusu karar taslağı hakkında bilgi verdi.

Chen, “Covid-19 salgını, bütün ülkelerin müzakere ve iş birliğini güçlendirmesi, çok taraflılığı koruyarak yerine getirmesi, küresel tehditleri etkili şekilde göğüslemesi ve dünyanın barış ile kalkınmasını hızlandırması gerektiğini bir kez daha kanıtladı. Çin tarafından ileri sürülen, insan hakları alanında iş birliğine dayalı ortak kazancın ilerletilmesine ilişkin inisiyatif, uluslararası toplumun genel arzusuna uyduğu gibi, tarafların karşılıklı anlayış ve güveni artırması ve somut iş birliği yapmasının yanında, insan haklarını koruma ve ilerletme hedeflerine ulaşması için de faydalı.” dedi.

Toplantıda, Küba, Rusya ve Eritre dâhil olmak üzere farklı ülkelerin temsilcileri de söz alarak karar taslağına desteklerini açıkladı.