9 Aralık günü Çin’in güneybatı bölgesinde yer alan Sichuan eyaletinin Meishan kentine bağlı Zhengshankou köyünde üretilen bir kutu portakal, 24 saat içinde yaklaşık bin kilometre uzaklıktaki Xi’an kentindeki tüketiciye teslim edildi. Bu aynı zamanda Çin’in bu yılki 100 milyarıncı kargosu oldu.

2020’de Çin’in kargo endüstrisinde 3 milyondan fazla personel çalışıyor ve saniyede 3 bin kargo gönderiliyor. Çin’in birçok yerinde kargolar artık aynı gün adreslere ulaştırılıyor.

Öte yandan yeni korona virüs (Covid-19) salgını sırasında kargo sektörü, karantina altındaki mahallelere acil tıbbi malzeme ve günlük ihtiyaçlar ulaştırdı.

Sınır ötesi e-ticaret yoluyla Çinli vatandaşlar dünyanın her yerinden gelen ürünlerin keyfini çıkarabiliyorlar. 6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı sırasında Çin Medya Grubu’nun (CMG) muhabirleri canlı yayın yoluyla Japonya, Tayland ve Afganistan dahil 23 ülkeden ürünleri tanıttı. Özellikle Afganistan’da üretilen çam fıstığı en popüler ürünlerden biri haline geldi.

Bunun yanı sıra, kargo şirketleri büyük veri ve bulut bilişimi kullanarak siparişleri saniye içinde işliyor. Yapay zeka, insansız araç ve Drone kullanılarak kargolar otomatik bir şekilde teslim edilebiliyor. Birçok şirket, bilim ve teknolojiyi gelişimin temel rekabet gücü olarak görüyor ve Ar-Ge yatırımlarını artırıyor.

8-10 Aralık’ta Beijing’de düzenlenen Merkezi Ekonomik Çalışma Toplantısı’nda 2022’de Çin’in teknolojiyi ve yeniliği ve kurumsal inovasyonun temel dayanak noktası statüsünü güçlendirmeye devam edeceği vurgulandı.