Çin’in batısındaki Shaanxi eyaletinde yer alan Tongchuan’daki Zhaojin kasabası kızıl tarihin önemli noktalarından biri. Kasaba bugün de kızıl ruhunu koruyarak gelişiyor.

Çin’de 1930’ların başında, Liu Zhidan, Xie Zichang, Xi Zhongxun ve diğer eski nesil devrimciler, Çin İşçi ve Köylü Kızıl Ordusu’nun 26. Birliğini ve merkezi Zhaojin kasabası olan Shaanxi-Gansu Sınır Bölgesi devrimci üssünü kurdular.

Beiliang Kızıl Ordu İlköğretim Okulu, kasabadaki devrimci tarihin bir iziydi. 1955 yılında Chanjiapo Buluşması’nın da yapıldığı eski devrimci bir yerleşkede kuruldu.

2000 yılının Haziran ayında, Xi Zhongxun’un eşi ve şimdi Çin Cumhurbaşkanı olan Xi Jinping’in annesi olan Qi Xin okulu ziyaret etti. Ziyarette sınıfların ve tesislerin eski halini gören Qi Xin, okulun yeniden inşa edilmesi için 150 bin yuan (18 bin 118 ABD doları) bağışladı. O günden sonra hükümet ve çeşitli toplum kesimlerinin desteği ile okul akademi ve yurt binaları, profesyonel sınıflar ve oyun alanları da dâhil olmak üzere şartlarını iyileştirdi.

2018 yılının mayıs ayında üçüncü sınıf öğrencisi olan Wang Tianjiao, sınıf arkadaşları adına Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’e devrimci tarihi öğrenme ve okulun gelişimindeki deneyimini anlatan bir mektup yazdı. Xi, çok geçmeden öğrencilere bir mektup ile yanıt vererek “kızıl genleri” nesiller boyunca aktarmaları için onları teşvik etti. Çin Cumhurbaşkanı mektubunda, öğrencilerin zamana değer vermelerini, minnettar bir yürekle çok çalışmalarını ve gelecekte insanlara ve topluma faydalı bir insan olmalarını umduğunu dile getirdi.

HIZLI GELİŞME YEREL HALKA FAYDA SAĞLAR

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 2015 yılında Zhaojin kasabasını ziyaret ettiğinde, devrimci üslerin tarihini inceleyerek güçlendirmeyi, tarihi deneyimleri özetlemeyi ve devrimci ruh ile iyi çalışma tarzını daha iyi bir şekilde ilerletmeyi vurguladı.

Kasaba son yıllarda hızla gelişti. Otoyollar, yeni yerleşim birimleri, marketler, stadyumlar ve altyapı sistemleri inşa edildi. Bir zamanlar uzak ve geri kalmış olan bu yer, kızıl turizmi ile ünlü bir kasabaya dönüştü.

Zhaojin kasabası Parti Sekreteri Bai Wei, “2015 yılında kişi başına gelir 8 bin 848 yuan’dı. 2020 yılında kişi başına gelir 15 bin 235 yuan’a yükseldi. Genç erkeler uzaklara gitmişti ve kızlar da evlendikten sonra burada kalmıyordu. Buna karşın son iki yılda ise 16 üniversite öğrencisi geri döndü.” açıklamasını yaparak, “Zhaojin kasabası çok iyi. Buraya geri dönün ve bu kızıl kasabada çalışın. Burada bir onur ve kazanç duygusu var.” diyerek sözlerini tamamladı.