Çin Ticaret Bakanlığı tarafından dün açıklanan verilere göre, Çin’in yurt dışında finansal olmayan doğrudan yatırımı ocak-şubat döneminde yıllık bazda yüzde 7,9 düşüşle 15,36 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Ancak, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere yapılan yatırımın artmaya devam etti.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng Beijing’de aynı gün yaptığı açıklamada, “Ocak-şubat döneminde, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelere 3,05 milyar ABD doları tutarında finansal olmayan doğrudan yatırım yaptık ve aynı dönemdeki toplamın yüzde 19,9’unu oluşturarak bir önceki yıla göre yüzde 2,4’lük bir artış gerçekleştirdik, Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerin ticaret miktarı yüzde 14,8’lik artışla 10,49 milyar ABD dolara ulaştı.” diye konuştu.

Gao Feng ayrıca, yılın ilk iki ayında imalat ve bilgi iletim endüstrilerine dış yatırım akışının önemli ölçüde arttığını ve yerel işletmelerin dış yatırımlarda büyümeyi sürdürdüğünü anlattı.

Dış müteahhitlik projelerinin altyapı tesisleri alanına yoğunlaştığına dikkat çeken Gao Feng, dönüşüm ve yükseltme hızının nispeten hızlı şekilde yürütüldüğünü sözlerine ekledi.