Hong Kong’da doğmuş, Avrupa’da eğitim görmüş ve Beijing’e gelmeden önce sanat kariyerini Taiwan’da geliştirmiş bir sanatçı olarak, Yip’in kişisel deneyimi ve farklı kültürel geçmişi, ona dünyaya bir Çinli ses vermek için daha geniş bir perspektif kazandırdı. Tokyo Olimpiyatları’na katılacak Çin spor delegasyonunun formaları 25 Haziran’da Beijing’de resmi lansmanının ardından kamuoyunda beğeni topladı. Çin olimpiyat formalarını tasarlayan 53 yaşındaki Timmy Yip Kam-tim, aynı zamanda Crouching Tiger, Hidden Dragon filmiyle “En İyi Sanat Tasarımı” Oscar ödülünü kazanan, kostüm tasarımcısı, görsel sanatçı ve sanat yönetmeni olarak uluslararası düzeyde tanınan Hong Konglu bir sanatçı.

Yip, Olimpiyat Oyunlarına ikinci kez katkıda bulunuyor.

Timmy Yip Kam-tim 2004 yılında Atina Olimpiyatları’nın kapanış töreninde Çin performans grubunun tüm kostümlerini tasarlamıştı. Çin’in önde gelen spor giyim markalarından biri olan Anta tarafından davet edilen Yip, Tokyo podyum üniformasını yaratmak için yaklaşık dört yıl harcadı.

Lansman etkinliğine siyah bir bere takarak katılan Yip, tasarım sırasında Çin’in kendini nasıl ifade etmesi gerektiğini ve Çinlilerin bedenlerini nasıl sergilemeleri gerektiğini düşündüğünü ortaya koyuyor.

Önceki podyum üniformaları hakkında çok araştırma yapan Yip, ilgili standartlar hakkında bilgi edindi. Örneğin, Çin ulusunun özelliklerini yansıtması gereken forma farklı ülkelerden sporcularla birlikte podyuma çıktıklarında Çinli sporcuları ön plana çıkarmalı, ancak hiçbir forma, insanları sporun atletizminden ve ciddiyetinden uzaklaştıracak kadar göz alıcı olmamalıdır.

DOĞRU TASARIM SPORCUNUN SINIRLARINI GENİŞLETİR

Yip, “Spor giyimi için tasarım yapmaya başladıktan sonra, herkesin sporun sınırlarına ulaşamayacağını, ancak iyi bir spor giyiminin insanların sınırlarını genişletebileceğini fark ettim.” diyor.

Yip, kostümler aracılığıyla dünyaya yeni bir Çin kültürü vizyonu vermek istiyor. Çin imajını sınırlandırmaması için ejderha, Çin Seddi veya panda gibi belirli, sembolik unsurları kullanmak istemedi. Bunun yerine, üniformaya

yaka çizgisi, Çin’in derin nefes egzersizleri sistemine atıfta bulunuyor. Tasarım farklı açılardan bakıldığında sporculara sanatsal bir çekicilik katıyor. Ayrıca, omuz hatlarını vurgulayan formayı geniş kesim bir tasarımla yapan Yip, görsel etkiyi güçlendirmek için bel kıvrımını ince kesim tasarımla işlemiş. Böylece üst gövde, bacakların çizgisini zayıflatan, ters bir üçgen şeklinde şekillendirilmiş. Bu da genel görünümde zarif ve onurlu bir duruş sağlıyor. Tang tarzı yuvarlak yaka ekledi.

Yip, bir tasarımcı olarak, “hareketin ritmini” görmesi gerektiğini vurguluyor. Bir kumaş parçasının ne kadar hızlı veya yavaş süzüldüğünü kendisine soran Yip, tüm bu detaylara bir tasarımcı olarak çok yakından aşina olması gerektiğini belirtiyor.

Tasarım ekibi, olimpiyat forması için kumaş ve malzeme seçiminde, nefes alabilen kumaşlarla vücudun terlemeye en yatkın kısımlarına özen göstermiş ve vücudun hareketini serbest bırakmak için farklı kalınlıklarda çok çeşitli kumaşlar kullanmış.

İŞİN MUTFAĞI ÖNEMLİ

Yip, formaların üretiminde kendi üretim tesislerini tasarımcının hizmetine açan Anta Grup’a memnuniyetini şöyle aktarıyor: “Anta’nın ‘zor’ taleplerinin çoğunu karşılamak için benimle tüm kalbiyle çalıştığı için minnettarım. Zaman ve çok çaba harcadılar, birlikte azar azar iyileştirmeler yaptık ve sonunda hem işlevsel hem de rahat bir tasarıma sahip formayı yarattık.”

Tokyo Olimpiyatları’na katılacak Çin spor delegasyonun formasının renk kombinasyonu için Yip, Çin kırmızısı şeritlerle geniş bir saf beyaz alan kullanmayı seçti. Renklerin kendileri sade, ancak görsel iletişim yoluyla, yang ve yin, katı ve boşluk gibi birlikte klasik bir denge yaratıyorlar.

Yip, bu iki rengin Çin halkının iki yönünü ortaya çıkardığını düşünüyor. Kırmızı, coşkuyu, samimiyeti, olumlu tutumu ve konsantrasyonu temsil ediyor. Çin geleneksel manzara resimlerindeki boşluk gibi olan beyaz renk, kapsayıcılık ve sonsuzluk duygusu getiriyor.