“Başlıca küresel ekonomik iş birliği platformlarından biri olan G20, son asırda rastlanılmamış büyük değişimler ve yüzyılın en büyük pandemisi karşısında üzerine düşen sorumluluğu üstlenmeli.”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, İtalya’nın başkenti Roma’nın ev sahipliğinde düzenlenen 16. G20 Liderler Zirvesi’nin ilk oturumlarına video konferans yöntemiyle katılarak konuşma yaptı ve bu sırada yukarıdaki değerlendirmede bulundu. Xi, insanlığın mevcut zorlukların üstesinden gelebilmesi için yapılması gerekenlerle ilgili beş maddelik öneride bulundu. Xi’nin önerileri G20’nin çalışmalarına yön verdi ve Çin’in bir büyük devlet olarak sorumluluklarını yerine getirdiğini gösterdi.

Dünya çapında Covid-19 salgınının yayılmaya devam ettiği ve küresel ekonomik canlanmanın zayıf olduğu bir dönemde iklim değişikliği dâhil önemli küresel sorunlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor. Uluslararası toplum, dünyanın başlıca ekonomilerinden oluşan G20’nin küresel dayanışmayı güçlendirerek salgınla mücadele iş birliğini yoğunlaştırmasını ve küresel ekonomik canlanmayı hızlandırmasını temenni ediyor.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sunduğu önerilerde tüm dünya ülkelerinin dayanışma ve iş birliğini kuvvetlendirerek, salgının üstesinden el ele gelmesini istedi. Ülkelerin koordinasyonu yoğunlaştırarak ekonomik canlanmayı hızlandırması gerektiğine vurgu yapan Xi, kapsayıcılık temelinde ortak kalkınmayı ilerletmenin önemine dikkat çekti.

İnovasyona dayalı gelişmeye ivme kazandırılması çağrısında bulunan Xi Jinping, doğa-insan uyumu doğrultusunda yeşil ve sürdürülebilir kalkınma politikası izlenmesi gerektiğini söyledi. Xi Jinping’in konuşması, uluslararası toplumun mevcut endişeleriyle beklentilerine yanıt vererek, insanlığın küresel meydan okumaları göğüsleyip ortak kalkınmayı sağlamasına yönelik yol haritası çizdi.

“Dayanışma ve iş birliği en güçlü silahtır.” Cumhurbaşkanı Xi Jinping en büyük aciliyet konusu olan salgınla mücadele hakkında Çin’in değişmeyen tutumunu bir kez daha vurguladı. Aşının küresel kamu ürünü olması gerektiğine dikkat çeken Xi Jinping, “küresel aşı iş birliği eylem inisiyatifi”ni ortaya koydu.

Adı geçen inisiyatife göre, aşıya ilişkin Ar-Ge iş birliği güçlendirilmeli, gelişmekte olan ülkelere aşı yardımı artırılmalı, aşı üreticilerinin gelişmekte olan ülkelere teknoloji transferi teşvik edilmeli, aşı ve aşı ham maddelerinin ticareti için sağlanan kolaylıklar devam ettirilmeli, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) sağladığı listeler doğrultusunda aşıların karşılıklı tanınması sağlanmalı ve küresel aşı iş birliğine finansman desteği artırılmalı.

Tüm bunlar, gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimini kolaylaştıracak ve böylece salgına karşı sağlam bir aşı kalkanı oluşturulacak. İngiltere’de yayın yapan Financial Times gazetesinde yer alan makalede, Çin’in aşıları küresel kamu ürünü yapma taahhüdünde bulunmasının, salgınla mücadelede önemli rol oynadığı savunuldu.

Salgının etkisi altında küresel ekonominin önündeki gerileme riski giderek büyüyor. Bazı gelişmiş ülkeler para basma politikasını büyük ölçekli şekilde hayata geçirdi ve bunun getirdiği olumsuz etkiler görülmeye başlandı. Peki, G20 bu sorunun çözülmesi için neler yapabilir?

Cumhurbaşkanı Xi Jinping bu konuda Çin tarzı çözüm planı ortaya koydu. Plana göre, G20 üye ülkeleri makro ekonomik politikalar arası koordinasyonu güçlendirmeli, politika istikrarlılığı ve sürdürülebilirliğini korumalı. Öte yandan çekirdeğinde DSÖ’nün yer aldığı çok taraflı ticaret sisteminin otoritesi korunmalı, gelişmekte olan ülkelerin hakları güvence altına alınmalı, DSÖ’ye bağlı anlaşmazlıkları çözme mekanizması derhal normalleştirilmeli.

Çin’in bu önerileri, dünyanın başlıca ekonomilerinin makro ekonomik politikalarının doğru yönde hazırlanmasına teminat sağlayacak, küresel ekonomik yönetişim sisteminin ve kurallarının iyileştirilmesine katkı yapılacak ve küresel ekonomik düzenin daha adil ve rasyonel yönde geliştirilmesi sürdürülecek.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping kısa süre önce de “küresel gelişme önerisi”ni ortaya koymuştu. Bu öneri, gelişme meyvelerinin daha fazla ülkelere yarar getirmesini amaçlıyor. Xi G20’nin son zirvesinde ise ortak kalkınma, inovasyona dayalı gelişme, iklim değişikliği gibi konularda önerilerde bulundu ve “küresel gelişme önerisi”nin özünü daha da zenginleştirdi.

Xi Jinping, G20 üye ülkelerine, gelişmekte olan ülkelerin karşı karşıya kaldığı meydan okumaları bertaraf etmelerine yardım konusunda sorumluluk üstlenme çağrısında da bulundu. Çin, G20 üye ülkelerinin “küresel gelişme önerisi”ne katılmasını olumlu karşılıyor ve ortak meydan okumaların birlikte aşılması için fırsat sunuyor.

“Gerçek anlamda çok taraflılıkta ısrarcı olmalı, böylece insanlığın ortak kader topluluğunun oluşturulmasına hız katmalıyız.” Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in konuşmasında vurguladığı gibi, Roma Zirvesi’nin “insan, yerküre ve refah” teması altında gerçekleştirilmesi, G20’nin küresel ekonomik yönetişimde reforma öncülük etme misyonunu yansıtıyor. G20’nin önemli üyesi ve dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, dışa açılmayı sürekli genişletecek, kendi kalkınırken diğer ülkelere de daha çok fırsat sağlayacak, küresel ekonomiye daha fazla dinamizm katacak.