Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını Omicron varyantı ile yeni bir evreye geçti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Omicron varyantının küresel çapta “çok yüksek risk oluşturduğu” uyarısında bulunuldu. Açıklamada Omicron varyantı nedeniyle sağlık sistemlerinde baskının artabileceğine dikkat çekilerek “Başka bir büyük Covid-19 dalgası meydana gelirse, sonuçlar ciddi olabilir.” dendi.

DSÖ, Omicron varyantı karşısında henüz karantina önlemlerine gerek olmadığı bilgisini paylaşırken, Dünya genelinde ülkeler sınırlarını kapatmaya başladı. Küresel çapta endişe yaratan gelişme karşısında bir açıklamada da Çin Halk Cumhuriyeti’nden geldi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Omicron varyantının  2022 Beijing Kış Olimpiyatları’na dönük bir meydan okuma olduğunu ancak kendilerinin salgınla mücadelede yeteri kadar deneyim sahibi olduğunu kaydetti.

ÖNLEMLER İKİ KATINA ÇIKABİLİR

Çinli diplomat günlük basın toplantısında “(Omicron varyantı) virüsü engelleme ve kontrol altına alma çalışmalarımıza kesinlikle bir meydan okumadır. Buna karşın Çin olarak koronavirüsü engelleme ve kontrol altına alma konusunda deneyime sahibiz. Çin’in Kış Olimpiyatları’na zamanında ve başarılı biçimde ev sahipliği yapacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı. Zhao Lijian ayrıca, yeni varyant hakkında uluslararası kamuoyunu zamanında bilgilendiren Güney Afrika Cumhuriyeti’ne de teşekkürlerini sundu.

Şimdiye değin Omicron varyantına Çin anakarası içinde rastlanmazken, Çin Ulusal Salgın Önleme ve Kontrol Merkezi Direktörü Xu Wenbo “Omciron sadece Afrika’da değil aynı zamanda Afrika dışında tespit edildi ve muhtemelen topluluklar arasında yayıldı. Bunun anlamı varyantın Çin’de de yüksek ihtimalle ortaya çıkabileceğidir.” yorumunda bulunmuştu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli CNBC kanalı ise konuyla ilgili hazırladığı haberinde Çin’in salgın karşıtı önlemleri iki katına çıkarabileceğini aktarmıştı.

OLİMPİYATLARINI RUHUNA TERS

Çin Halk Cumhuriyeti, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın kusursuz biçimde tamamlanması için sadece Omicron varyantına karşı değil aynı zamanda siyasi manipülasyonlara karşı da mücadele ediyor. Çin’in Global Times gazetesi, 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nı boykot etme tehdidinden bulunan kimi ABD’li ve Batılı politikacıların etkinliklere davet edilmeyeceklerini duyurdu. Gazetede hali hazırda bu siyasilerin Beijing’den gelen daveti boykot edemeyeceklerini çünkü davetin kendi ülkelerinin Olimpiyat Komiteleri’nden gelmesi gerektiğinin altı çizildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin de ABD’li politikacıların “olimpiyatların siyasi tarafsızlığı ilkesini ihlal edecekleri” uyarısında bulundu. Wang Wenbin “Bu güçler olimpiyat oyunlarının ‘birliktelik’ mottosuna karşı geliyorlar ve uluslararası kamuoyundan gelecek sert muhalefetle yüzleşmek zorunda kalacaklar.” yorumunda bulundu.

Öte yandan Washington’ın “boykot” tehditlerine bir tepki de Rusya’dan geldi. Haftalık basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova  “Sporun siyasetten ayrı kalması gerektiğine inanıyoruz. Çin’in salgına karşı aldığı mevcut kısıtlamalarla 2020 Beijing Kış Olimpiyatları’na en üst düzeyde ev sahipliği yapabileceğinden şüphemiz yok.” dedi. ABD’nin Soçi Olimpiyatları döneminde de benzer tehditlerde bulunduğunu anımsatan Zaharova  buna rağmen gerçekleşen spor etkinliğinin Olimpiyatlar tarihinde önemli bir olay olduğunu kanıtladığını belirtti. Zaharova, “Çin’e aynı başarıyı, provokatif açıklamalara yenik düşmemesini, sporcular ve sporseverler adına, spor ve barış adına her şeyi organize etmesini diliyoruz” diye ekledi.