Xinhua

Çin yeni salgın artışını dinamik sıfır Covid yaklaşımıyla kontrol ederken, bazı Batılı dar kafalı kimseler ülkenin salgınla mücadele çabaları konusunda kötü konuşma ve Çin hükümetinin salgını kontrol politikalarını küçümseme fırsatı yakaladığını hissettiler.

Örneğin, Shanghai’ın salgınla mücadelesine karşı aldığı önlemlerle ilgili The New York Times (NYT) gazetesi, beceriksiz bir Çin hükümetini tanımlamak ve “kriz zamanında” Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) “meşruluğunu” sorgulamak için elinden gelen her şeyi yaptı. Ancak tüm bu iğnelemeler gerçekler karşısında un ufak oldu. Çin salgının kontrol edilmesi ve ekonomik kalkınma arasında iyi bir denge kurduğu için virüsü ehlileştirmenin yolunun bilimsel ve etkili olduğu kanıtlandı ve ülkenin kurumsal gücünü doğruladı. 

İki yıldan fazla bir süredir Çin insanların yaşamına ve refahına öncelik veriyor ve dinamik sıfır Covid yaklaşımına bağlı kalıyor. Aynı zamanda, hedeflenen salgın kontrol önlemleri için dinamik koşullara dayalı düzenlemeler yapıyor. Dış kaynaklı vakalar ve ülke içinde salgının yeniden canlanmasına karşı korunmak için salgın önleme odağıyla eşleşen bu çabalar, ülkenin virüsün yayılmasını kısıtlamasına ve salgının etkisini asgariye indirmesine olanak sağladı. Son derece bulaşıcı ve belirti göstermeyen Omicron vakası dünyayı kasıp kavururken, Çin’de birçok bölge mevcut Covid-19 salgınının yeniden canlanmasının gölgesinde kaldı. Fakat Çin bu zorluğun üstesinden geliyor. 

SALGIN DURUMU SHANGHAI’DA İSTİKRARLI ŞEKİLDE DÜZELDİ

Dinamik sıfır Covid-19 yaklaşımının kararlı ve tam olarak uygulanması ve Çin halkının samimi desteğiyle Çin’in güneyindeki Shenzhen kentinde virüsün yeniden canlanması azaldığı için mart ayının sonunda normal çalışma ve üretim yeniden başlarken, nisan ayının ortasından bu yana Jilin eyaletinde halk arasında virüsün bulaşması kesildi. Zamana karşı yarışan Beijing yönetimi, çok sayıda nükleik asit testi yaptı ve toplumda gizli bulaşmanın temel görüntüsünü kavradı.   

Bunun yanı sıra veriler salgın durumunun Shanghai kentinde istikrarlı bir şekilde düzeldiğini ve etkili biçimde kontrol altında olduğunu gösterdi. Günlük yeni Covid-19 vakası 27 bin zirvesinden 5 binin altına geriledi ve kentte hastalığa yakalananların yaklaşık üçte ikisi iyileşti. Kentteki bin 800’den fazla büyük işletmenin yüzde 70’inden fazlası çalışmaya ve üretmeye yeniden başladı ve 660’tan fazla önemli sanayi işletmesinin ilk partisinin yeniden başlama oranı yüzde 90’ı geçti. Çin’in başarılı biçimde kitlesel nükleik asit testlerini yapma kapasitesi, geçici hastaneler inşa etmesi, tıbbi personel tahsis etmesi ve çok fazla ihtiyaç duyulan malzemeleri sağlaması ülkenin önemli taahhütlerinin arkasındaki ortak gücü ve Çin halkının dayanışması konusundaki sistematik yeteneğini gösterdi. 

Çin merkezi hükümetinin rehberliği altında Shanghai, günlük 2,38 milyon adet test tüpünü kontrol etme kapasitesine sahip nükleik asit ekiplerini seferber etti. Ülke çapında 22 eyalet seviyesindeki bölgeden 30 binden fazla sağlık personeli, salgınla mücadeleye yardım için kente akın etti. Birçok uzmana göre, Shanghai’daki bu tür acil müdahaleler, Çin ulusunun ve halkının en güvenilir desteği olarak sağlam şekilde ayakta duran ÇKP’nin güçlü ve akıllı liderliğiyle mümkün kılınan Çin’in benzeri görülmemiş seferberlik ve organizasyon yeteneğinin bir küçük kopyasıdır. 

ÇİN’İN SALGINLA MÜCADELE ÇABASI KURUMSAL GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR

Nisan ayının sonundaki ilk verilere göre, 720 binden fazla parti üyesi, Shanghai’da salgının mevcut yeniden canlanması sırasında görev almak için gönüllü oldu. 30 Nisan itibarıyla parti üyeleri kentte 164 nükleik asit test merkezi kurulmasına yardım etti. ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi’nin geçen hafta perşembe günü yapılan toplantısında, halkın desteğinin salgınla mücadelede fark yarattığına dikkat çekilerek, Çin halkının iyi bilgilendirildiğinden emin olunması ve endişelerine zamanında yanıt verilmesi ihtiyacı vurgulandı. 

Çin halkının sıcak karşıladığı ve son derece takdir ettiği bu insan odaklı felsefe, Çin’in büyük stratejik gelişmeyi başarmasını sağlamıştır. Önemli ekonomiler arasında Çin, salgını büyük oranda kontrol altına alan, çalışmaya ve üretime yeniden başlayan ve ekonomik büyümeyi sağlayan ilk ülke olmuştur. Son zamanlarda günlük binlerce vaka bildirilmesine rağmen, dünyanın en büyük nüfusuna sahip ülkesi Çin, halen bütün dünyada bulaşma oranları en düşük ülkelerden biridir. 

Kenya merkezli uluslararası ilişkiler uzmanı Cavince Adhere, “Hızlı toplu testler, aşılamalar ve salgının etkilediklerine bakım açısından hükümet desteğiyle belirlenen kapsamlı strateji, dünyanın diğer bölgelerindeki olanlarla tam bir tezat teşkil etmektedir.” dedi. Dünya Sağlık Örgütü’nde (DSÖ) Güneydoğu Asya bölgesinin eski danışmanı Muzaherul Huq, “Tecrübelerine dayanarak Çin, nüfusu yoğun kentler ve civarlarında şimdi doğru atımlar atıyor.” ifadesini kullandı. Çin halkının hükümetin salgın kontrol politikalarına artan güveni ve uluslararası toplumun Çin’in salgınla mücadeledeki başarılarını yaygın biçimde tanıması, NYT ve benzerlerinin suratına tokat gibi indi. Önümüzdeki dönemde, daha fazla uygulama, Çin’in salgın kontrolü stratejisinin tarihe meydan okuyabilecek doğru seçim olduğunu kanıtlayacaktır.