CGTN / Keith Lamb

India Today, “Çin şimdi Hindistan’a standart altı oksijen yoğunlaştırıcıları gönderiyor” başlığıyla yakın zamanda bir haber yayımladı. Başlıktaki niyet açıktır. Bu, Çin ulusunu bir bütün olarak karalayan ve Hindistan vatandaşının Covid-19’un kötü yönetilmesi gibi kendi iç sorunlarından daha uygun bir dış düşmana öfke duymaya kışkırtan bir yazıdır.

Bu üslup, Çin merkezi hükümeti veya Çin halkının Hint ulusuna daha fazla acı çektirmek için oyun oynadığı imajını uyandırıyor. Doğrusu, hiçbir şey hakikatin ötesinde değildir. Hindistan’ın Covid-19 yardımına gelince, Beijing’in bilinçli eylemlerine işaret edilmek isteniyorsa, bu Hindistan’ın Covid-19 tıbbi tedarik sıkıntısına yardımcı olmak amacıyla sorunsuz ihracat kanallarını sürdürmek olmuştur.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yardım etmek istediklerini, çünkü “insanlığın iyiliği ve kederi paylaşan ortak bir kader topluluğu olduğunu ancak iş birliği yoluyla dünya uluslarının nihayetinde salgının üstesinden gelebileceğini” belirtti. Xi ayrıca “Hindistan hükümetinin liderliği altında, Hint halkının kesinlikle salgının üstesinden geleceğini” söyledi.

Kuşkusuz, Çin-Hindistan sınır anlaşmazlığı Hindistan’ın Çin hakkındaki haberlerini gölgeliyor. Hint medyasının çoğunlukla Çin konusunda indirgemeci, histerik ve komplocu hale geldiğini görüyorum. “Standart altı oksijen yoğunlaştırıcı” haberi, bu tür haberciliğe sadece katkıda bulunur. Aslında, Hindistan ile Çin, ortak sınır çekişmelerine rağmen, her iki tarafın da burada ateşli silah kullanmadan devriye gezdiği için gurur duymalıdır. Bu benim zihnimde, her ikisinin de, en büyük iki gelişmekte olan devlet olarak, çatışmadan çok daha fazla iş birliği alanına sahip olduklarının farkına vardıkları gerçeğine işaret ediyor. Çin’in Hindistan’ın Covid-19 durumuna yönelik eylemleri, sağlıklı bir Hindistan’ın Çin’in kazan-kazan çıkarları arasında olduğunu gösteriyor.

Oneindia, Küresel Güney’in bir destekçisi olarak Çin’in, Hindistan ve Güney Afrika’nın koronavirüs aşıları adına Ticaretle İlgili Fikri Mülkiyet Hakları (TRIPS) için geçici feragatta bulunulması önerisini desteklediğini bildirdi. Buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Hintli aşı üreticileri için ihtiyaç duyulan malzemelerin ihracatı üzerindeki kısıtlamaları kaldırmaya gelince ayaklarını sürüyor.

GERÇEĞİ YANSITMAYAN HABERLER

India Today, yukarıda bahsi geçen habere rağmen, “bu bir ölüm kalım meselesi fakat Çin insanların hayatları pahasına kâr elde etmeyi seçiyor” diyor. Nefret uyandıran başlık ve baş paragraftan sonra makale sonunda ayrıntılara iniyor. Aslında Çin ve hayattan kâr elde etmek isteyen sarı bir tehlikenin kitlesel komplo kurnazlığı değil, ama aslında sorun birkaç Çinli şirkette yatıyor.

Bu şikâyet, bazı şirketlerin daha önce satılanlardan daha düşük kalitede olduğu iddia edilen ürünleri daha yüksek bir fiyata satmasıdır. En kötü ihtimalle bu, India Today’in şikâyetinin geçerli olduğu varsayılarak, daha sıkı düzenlemelerle veya daha fazla araştırmayla düzeltilebilecek olan, piyasa mantığında bireysel vurgunculuk sorunudur. Ancak işler bundan daha karmaşıktır. Yaşamlar üzerinden kâr arayan üniter bir Çin’in basit anlatısının arkasında, Çinli şirketlerin uğraşmak zorunda olduğu bir dizi karmaşık faktör var. Bu faktörler India Today tarafından ele alınmamaktadır.

Bir ifeng araştırma raporu, Hintli alıcıların hemen gönderilebilecek oksijen yoğunlaştırıcılarını talep ettiklerini ortaya çıkardı. Bu, kalite pahasına hız dinamiğine yol açar. Ardından Çinli üreticiler, talebin yüksek olduğunu ve üretim maliyetlerinin yükseleceği anlamına gelen ham madde kıtlığı nedeniyle üretimi artıramadıklarını belirtiyor. Bu nedenle, yüksek fiyatlar makul üretim maliyetlerini yansıtır.

Arz ve talep sorunlarına, ürünlerin aracılar yoluyla Hindistan’a ihraç edilmesi ekleniyor. Bu, üreticilere doğrudan erişemeyen Hintliler için, aracılara fazladan maliyet ödeyecekleri anlamına geliyor. Sadece birkaç gün önce, bir Delhi firması “Matrix Cellular”ın oksijen yoğunlaştırıcılarını istiflediği ve kâr ayarlaması yaptığı anlaşıldı.

Çin’in kalitesiz mal sattığı konusu, aslında hilekâr bir eleştiridir. Genel olarak, Çin’in oksijen makineleri, yüksek işçiliklerinin farkında olan Avrupa ve ABD’de iyi satılıyor. Bu, bugünlerde çoğu Çin malı için geçerli. Gerçek şu ki, Çin’in dünyanın fabrikası olmasıyla ürünlerde zaman zaman bazı eksiklikler ortaya çıkacaktır. Bununla birlikte, aynı şekilde, kaliteli ürünlerin çoğu da Çin’den gelmektedir. Bariz gerçek, pazar odaklı dünyamızda, yüksek teknolojili ürünler söz konusu olduğunda, Çin, makul fiyatlı ürünler sunduğu için tüketicilerin ve üreticilerin ilk tercihi olmasıdır.

Dolayısıyla, India Today hikâyesinden herhangi bir övgü çıkarılabilirse, bu hikâyeyi başka bir ülke hakkında yazmak imkânsız olacaktır. Bununla birlikte, India Today’in hatası, hikâyenin içini ve dışını temsil etmemesi ve suçu “Çin” adlı tekil bir kitleye bağlamasıdır. En iyi ihtimalle birkaç bağımsız üreticinin hatası olan şeyi ve daha kötüsü durumun yanlış temsilini “Çin” i suçlayan sansasyonel bir hikâyeye indirgemek pervasızlıktır.