CGTN / Li Yun

13. Ulusal Halk Kongresi’nin (NPC) 4. oturumunda yayımlanan taslak bütçe raporunda, Çin’in 2021 savunma bütçesinin, geçen yıla göre yüzde 6,8 artışla yaklaşık 1,35 trilyon yuan (yaklaşık 209 milyar dolar) olacağı bildirildi.

Bazı yabancı uzmanlar ile medya Çin’i şeffaf olmayan savunma harcaması verilerine sahip olmakla suçlamaya başladı ve savunma harcamalarındaki büyümenin askeri genişleme için olduğunu ve bölge ile dünya barışını tehdit edeceğini iddia etti. Ancak gerçekler bu iddiaları bir kez daha yalanlayacaktır.

Birincisi, Çin’in savunma harcamalarına ilişkin veriler doğru ve güvenilirdir. Çin, savunma harcamaları için sıkı mali tahsis mekanizmaları ve bütçe yönetimi uygulamaktadır. Çin hükümeti 1978’den beri NPC’ye yıllık bütçe raporları sunmakta ve toplam savunma bütçesi miktarını şeffaf bir şekilde yayınlamaktadır.

Çin 2007’den beri, tüm dünya ülkeleri tarafından tanınan Birleşmiş Milletler (BM) Askeri Harcamaları Raporlama Standart Aracı’na katıldı ve her yıl BM’ye en son mali yıla ait savunma harcamalarına ilişkin temel verileri sunarak toplam harcamaların yanı sıra personel masraflarını, eğitim ile idame masraflarını ve sırasıyla aktif kuvvet, yedek kuvvet ile milis harcamaları için ekipman masraflarıyla birlikte savunma harcamalarının uygulanmasına ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’ya (GSYİH) oranına ilişkin açıklamaları rapor etti. Reform ile açılımdan bu yana Çin’in savunma harcamalarını dünyaya açık ve dürüst bir şekilde duyurduğu söylenebilir.

İkincisi, ülkenin güvenliğini ve kalkınmasını sağlamak için Çin’in ulusal savunma harcamalarının büyümesi ılımlı, savunma askeri stratejisi ile uyumludur.

Çin, toplam savunma harcamalarıyla dünyada ikinci sırada yer almasına rağmen, bu Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sadece dörtte biri kadardır. Savunma harcamalarında üst sıralarda yer alan ülkeler arasında, Çin’in GSYİH ve devlet harcamaları içindeki savunma harcamalarının payı ile kişi başına ve hizmet kişi başına savunma harcamaları, nispeten düşük bir seviyededir.

Çin geçen yıl, ekonomik büyümeyi başaran dünyadaki tek büyük ülkeydi. Diğer büyük ekonomiler durgunluk içinde olsalar dahi, savunma harcamalarındaki büyüme, Çin’inkinden bile daha yüksek olan nispeten yüksek bir seviyeyi korumaya devam etti. Örneğin, Hindistan’ın savunma bütçesi yaklaşık yüzde 20 ve Japonya’nın savunma bütçesi yüzde 8’den fazla arttı.

Toplam 22 bin kilometreden fazla sınırı ve 18 bin kilometreden fazla kıyı şeridi ile Çin, dünyanın en çok komşu ülkesine, en uzun kara sınırına ve çevredeki en karmaşık güvenlik durumuna sahip ülkelerden biridir. Çin’in tam anlamıyla yeniden birleşmesini sağlamak, hem ülke içindeki hem de denizaşırı ülkelerdeki tüm Çinlilerin ortak arzusudur. Toprak egemenliğini, deniz haklarını ve çıkarlarını ve ulusal birliği koruma görevi zorlu ve külfetlidir.

ÇİN SAVUNMA HARCAMALARINI AÇIK VE DÜRÜST BİR ŞEKİLDE DUYURUYOR

Çin Milli Savunma Bakanlığı Sözcüsü bu bağlamda yaptığı açıklamada, “Ülkemizin iç güvenliğinin karşı karşıya olduğu riskler ve zorluklar göz ardı edilemez. Kara sınırı anlaşmazlıkları tam olarak çözülmedi, ada toprak sorunları ve deniz sınırlaması anlaşmazlıkları devam ediyor. DPP (Demokratik İlerici Parti) yetkilileri, Taiwan Boğazları’ndaki barış ve istikrara en büyük gerçekçi tehdit olan ‘Taiwan bağımsızlığı’ şeklindeki ayrılıkçı konuma inatla bağlı kalıyorlar.” dedi.

Üçüncüsü, Çin’in savunma harcamalarındaki ılımlı artış, aynı zamanda büyük bir güç olarak sorumluluklarını daha iyi yerine getirmek ve dünya barışını korumak içindir.

Uluslararası güvenliğin karşı karşıya olduğu istikrarsızlık ve belirsizlik şimdi daha belirgin hale geldi. Covid-19 salgını tüm dünyaya yayıldı. Hegemonizm, güç politikası ve tek taraflılık zaman zaman yükselişte. Bölgesel çatışmalar ile yerel savaşlar devam etmekte ve uluslararası güvenlik sistemi ile düzen sürekli saldırı altındadır. Uluslararası toplum, Çin ordusunun kamu güvenliğini sağlaması için daha fazla beklentiye sahip.

Çin, büyük güçlerin uluslararası askeri sorumluluklarını son zamanlarda aktif bir şekilde yerine getirdi, yeni dönemde uluslararası askeri iş birliğini kapsamlı bir şekilde destekledi ve uluslararası barışı koruma, deniz eskortu, insani kurtarma ve diğer operasyonlara katıldı. Çin, BM barışı koruma operasyonlarına en büyük katkıda bulunanlardan biri ve daha iyi bir kalıcı barış ile evrensel güvenlik dünyası inşa etmeye kendi katkısını yapmaya çalışan Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri arasında en büyük asker katkısı olan üyedir.

Örneğin, Covid-19 salgınını ele alırsak, Çin ordusu, aşı yardımı ve uluslararası toplum tarafından yaygın olarak övülen uzman ekipleri gönderme gibi çeşitli yöntemlerle diğer ülkelere kendi kapasitesi dâhilinde destek ve yardım sağlamıştır. Bu nedenle, Çin’in savunma harcamalarındaki artış sadece kendi güvenliğini sağlamak için değil, aynı zamanda dünya barışının sürdürülmesine de yardımcı olmak içindir.