CRI Türk Dış Haberler Servisi

Yeni tip koronavirüs (Covid-19)önlemlerinde kimi ülkelerin gevşemeye gitmesine karşın Çin’in “sıfır vaka” politikasını sürdürmesi tartışmaları beraberinde getirdi. Uluslararası Para Fonu (IMF) gibi kurumlar Çin’in sıfır vaka politikasının tedarik zincirlerini ve büyüme oranlarını olumsuz yönde etkileyeceğini savunarak Beijing yönetiminin yeniden düzenleme yapması gerektiğini savundu. Benzer şekilde Goldman Sachs raporunda da alınan önlemlerin neticesi olarak Çin’in büyümesinin 1976’dan sonraki en düşük seviyeye ineceğini ileri sürdü.

İki kurumun getirdiği eleştirilere yanıt ise Bloomberg sitesinden geldi. “Dünyanın neden Çin’in sıfır vaka politikasını örnek almasına ihtiyacı var?” başlığını taşıyan haberde Beijing yönetimin aldığı tedbirler şu ifadelerle takdir edildi:

“Dünya çapında tüketiciler ve işletmeler Çin’de imal edilen ürünlere herhangi bir kısıntı ya da fiyat yükselişi olmadan ulaşmak istiyorlarsa, Batı’nın yaptığı gibi virüsle yaşamak yerine tıpkı Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yaptığı gibi ‘sıfır vaka’ politikasına sarılmalıdır. Eğer Çin, sıfır vaka politikasını terk ederse virüs 1 milyar 400 milyon nüfuslu ülkede virüsün kontrolsüzce yayılmasının sonuçları acı olur.”

“NE KADAR BAĞLI KALIRSA O KADAR İYİ”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli medya kuruluşu haberin devamında bilim insanlarının yaptığı modellemeleri anımsatarak şunları kaydetti:

“Yapılan modellemeye göre eğer Çin, tıpkı ABD gibi (önlemleri kaldırarak) yeniden açılsaydı, ülke günde 630 binden fazla enfeksiyon ile başka hiçbir ülkenin görmediği bir ölçekte devasa bir salgınla karşı karşıya kalacaktı. Böylesi bir durumda tedarik zincirlerinin alacağı darbe, pandemi sırasında her şeyden daha kötü sonuçlar doğurur. Geniş ürün yelpazesindeki kıtlık geçici olsa bile zaten yüksek olan enflasyonu daha da yükseltir ve hâlihazırda Omicron varyantı ile zayıflamış küresel ekonomik toparlanmayı zorlaştırır. Yani Çin, ‘Covid sıfır’ politikasına ne kadar uzun bağlı kalırsa, dünyanın geri kalanı için o kadar iyi olacak.”

TÜRK BASINI DA TAKDİR EDİYOR

Çin’in sıfır vaka politikası sadece ABD’nin önde gelen medya kurumları tarafından değil, yurt içinden de takdir görüyor. Anadolu Ajansı 31 Aralık’ta hazırladığı haberinde Hindistan’da yaşanan acı tecrübenin altını çizerek “Hindistan örneği Çin’in kendi stratejisinin başarısını ortaya koymasının yanında sıfır tolerans politikasının terk edilmesi halinde büyük nüfusa sahip bir ülkede sağlık sisteminin nasıl çökme noktasına gelebileceğini göstererek tedbirlerin haklılığına kanıt gösterildi.” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Beijing yönetiminin uyguladığı önlemlerin halk nezdinde de olumlu karşılandığı biliniyor. BBC Türkçe sitesi konuya ilişkin yayımladığı haberde “Orta ve üst sınıf uluslararası seyahat özgürlüğü olmamasından şikâyet etse de, sıradan Çin vatandaşlarının çoğu güvende oldukları sürece hükümetin politikalarından hoşnut görünüyor. Bu arada, kitlesel testler, merkezi karantina, ulaşım kontrolleri ve yüksek düzeyde gözlem altında olmak Çin’de yaşamın önemli bir parçası olmayı sürdürecek.” satırlarına yer verdi.