Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

Yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Omicron varyantı ile mücadele eden Çin, bir yandan “dinamik sıfır vaka” politikasında ısrar ederken diğer yandan ise sosyal ve ekonomik aktivitelerin devam etmesi için çalışıyor. Çin yönetimi belirlediği iki hedefe aynı anda ulaşabilmek için tam kapanma yerine bölgesel kapanma tedbirlerini uygulamaya koydu.

Bölgesel kapanma önlemlerinin alındığı şehirlerin başında pazartesi itibariyle 4 bin 705 vakanın kaydedildiği Shanghai geliyor. Ülkenin ekonomik, ticari ve finansal merkezleri arasında yer alan Shanghai’da yasaklar 8, 26 milyon kişinin ikamet ettiği Pudong ve Puxi bölgelerinde uygulamaya konuldu.

Kentn diğer bölgeleri kapanmaya gitmese de toplamda 24 milyon kişinin yaşadığı 6 bin 340 bin kilometrekarelik Shanghai’ın her köşesinde nükleik asit test noktaları dikkat çekiyor. Şehirde faaliyet gösteren salgın karşıtı uzman ekipten Wu Fan, Çin basınına verdiği demeçte kentte salgının kimi bölgelerde kümelendiği kimi bölgelerde ise nadiren görüldüğünü aktararak bölgeler arasındaki insan akışının azaltılması gerektiğini vurguladı.

SIFIR VAKA POLİTİKASININ DEĞİŞEN YÖNTEMLERİ

Shanghai’ın izlediği bölgesel kapanma yönteminin, Çin’in “sıfır vaka” politikasının yeni koşullara uygulanması olarak yorumlayan uzmanlar bu sayede salgın karşıtı hedefler ile gündelik yaşam arasında denge kurulacağını belirtti. Adının açıklanmaması kaydıyla Global Times gazetesine konuşan Çin Salgın Önleme ve Kontrol Merkezi’nden bir yetkili “En iyi yöntem diye bir şey yoktur.” dedikten sonra “Günlük salgın dalgasının komşu bölgelere yayılma ihtimalini göz önüne alırsak Shanghai, daha sert önlemler alıyor. Buna karşın bu önlemler öncekilerin başarısız olduğu anlamına gelmez.” diye ekledi.

Benzer şekilde Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Yale Üniversitesi’nden halk sağlığı uzmanı Chen Xi de Shanghai’ın ülkenin ekonomik bağlantı noktalarından biri olduğuna dikkat çekerek “Daha düşük maliyetlerle en yüksek faydanın elde edilmesi düşünülmelidir.” değerlendirmesinde bulundu.

İŞLETMELERE MALİ DESTEK SUNULUYOR

Shanghai kentindeki bölgesel kapanmalar sosyal medyada tartışılamaya devam ederken, kentte yer alan işletmelerin süreci en az hasarla atlamaları için ise yeni uygulamalar devreye giriyor.  Shanghai’da vergi iadeleri, kira indirim ve muafiyetleri ile mali sübvansiyonların yer aldığı 21 maddelik tedbir paketi duyuruldu.

China Daily gazetesi, yeni paket sayesinde işletmeler üzerindeki yükün bu yıl 140 milyar yuan ( 22 milyar dolar) azaltılacağını duyurdu. Shanghai Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Ruan Qing, yaptığı açıklamada “Tedbirler, pandemi kontrolü ve sosyoekonomik kalkınmanın bir bütün olarak planlanması ilkesi altında yayınlandı.” bilgisini paylaştı.