Çin Dışişleri Bakanlığı sözcü Hua Chunying, Çin’in Xinjiang’la ilgili meseleler konusunda meşru, gerekli ve adil bir savunma yapmak zorunda kaldığını belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bugünkü günlük toplantısında, bazı gazeteciler, “Çin’in diplomatik alandaki son performansı öncekinden daha sert görünüyor ve Çin’in bu kez İngiltere’ye karşı önlemlerinin de İngiliz yaptırımlarından daha geniş bir kapsamı var gibi görünüyor. Bunun arkasındaki sebep nedir?” diye sordu.

Bunu yanıtlayan sözcü Hua, “Avrupa Birliği (AB) ile ilgili bazı meseleler de dâhil olmak üzere, Çin ile İngiltere arasındaki bazı meselelerde, Çin provokasyonu başlatan taraf değildir, ancak kendimizi savunmak için önlemler almak zorundayız. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere, Kanada ve AB’nin Çin aleyhine yaptığı suçlamaların hepsinin yalan, söylenti ve yanlış bilgi olduğunu söylemiştim. Onlar bu söylentilere, yalanlara ve yanlış bilgilere dayanarak Çin’e yaptırım uyguladılar. Bu bizim için kabul edilemez bir davranıştır, ayrıca uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına aykırıdır, Çin’in çıkarlarının ve onurunun da ihlalidir.” İfadelerini kullandı.

Çin’in aldığı önlemlerine şaşırmamaları gerektiğine dikkat çeken sözcü, Çin’in daha önce defalarca onlara gerçeği açıkladığını, ancak Çinlilere güvenmek yerine çok az sayıdaki Çin karşıtı güç tarafından uydurulmuş söylentileri ve yalanları tercih ettiklerini dile getirdi.

Hua, “İşte bu durumda, Çin’in çıkarlarını ve itibarını korumak için, Çin’in egemenliğini ihlal etmelerine kararlı bir şekilde hayır demeli ve yanıt vermeliyiz” diye konuştu.

Çin bir görgü kuralları ülkesi olduğu için soğukkanlılığa önem verdiğini hatırlatan Hua Chunying, ancak Çin’in egemenliğini, güvenliğini, onurunu ve haysiyetini defalarca ihlal ederlerse, Çin’in ancak kendi yoluyla açık tavır ve sağlam tutumunu ifade etmek zorunda kaldığını kaydetti.

Hua, “Çin’e ve diğer ülkelere eşitlik ve karşılıklı saygıya dayalı bir tavırla davranmayı öğrenmeliler, bu birbirimizle iyi geçinmenin doğru yoludur” ifadesini kullandı.