People’s Daily Online / Zamir Ahmed Awan

Çin, herkes için küresel bir sağlıklı toplum kurma vizyonuna uygun olarak, aşıya ulaşabilme ve aşının maliyetini sağlayabilme imkânını artırarak, Covid-19 aşılarını, hazır olduklarında küresel kamu malı yapacağını birçok kez açıkladı.

Covid-19 salgınının ilk aşamalarında birçok ülke aşı adaylarını ilk kez geliştirmeye başladığında, uzun bir aşı geliştirme ve üretme deneyimine sahip bazı gelişmiş ülkeler büyük hedefler koydular ve büyük vaatlerde bulundular. Bugüne kadar, ancak az sayıda ülke insan üstündeki başarılı denemelerden sonra aşılar geliştirdi. Çin’in Sinopharm aşısı hem güvenli hem de etkili olduğu kabul edilen ilk aşılardan biriydi.

ÇİN’DEN PAKİSTAN’A COVID-19 İLE MÜCADELEDE DESTEK

Salgının başlamasından buyana Çin ve Pakistan arasında Covid-19’a karşı mücadelede iş birliği örnek bir gelişme. Pakistan Çin’in virüsü yenmeyi amaçlayan küresel ve bölgesel girişimlerini desteklemekte kararlılık gösterdi. Önümüzdeki yıla bakarsak, Çin kendi kapasitesine uygun olarak ve herkese sağlıklı bir toplum kurmaya katkıda bulunarak, Covid-19 aşılarını diğer ülkelere, özellikle de Küresel Güney’deki gelişmekte olan ülkelere sağlamaya devam edecek.

Çin Pakistan’a ilk aktif olmayan Covid-19 aşılarının ilk partisini bağış olarak gönderdi. Bu Çin’in başka bir ülkeye yaptığı aşı yardımının ilk sevkiyatı ve Cumhurbaşkanı Xi’nin Covid-19 aşısını küresel bir kamu malı yapma sözüne uyma yönünde somut bir adımdı.

Aşı iş birliği Çin ile Pakistan’ın Covid-19’u yenme konusundaki ortak çabalarının önemli bir parçası. Bu iş birliği, her zamanki stratejik ortaklar olmanın yanı sıra iki gelişmekte olan ülke olarak aşıyı küresel bir kamu malı yapma ve aşının ulaşılabilirliğini ve maliyetinin ödenebilirliğini diğer gelişmekte olan ülkelerde de yaygınlaştırma konusundaki ortak çabaları olarak, iki ülkenin karşılıklı yardım konusundaki samimi çabalarını gösteriyor.

ÇİN ULUSLARARASI İŞ BİRLİĞİNE AKTİF OLARAK KATILIYOR VE DESTEKLİYOR

Pakistan Dışişleri Bakanı Makhdoom Shah Mahmood Qureshi geçen ayın sonlarında, İslamabad yakınlarındaki Nur Khan Hava Üssü’nde Çin’in Pakistan Büyükelçisi Nong Rong’dan 500 bin dozluk Sinopharm aşısını teslim aldı. Dışişleri Bakanı, salgınla mücadelelerine yardım olarak Sinopharm aşısını gönderdikleri için Çin liderliğine ve Çin halkına teşekkür etti. Bakan Pakistan virüsün ikinci dalgası ile uğraşırken aşının tam zamanında geldiğini söyledi. İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının70. yıl dönümüne denk gelen aşıların teslimi, Çin’in tekrar tekrar Pakistan’ın yanında yer alma konusundaki el üstünde tutulan geçmiş mirasını teyit etti. Pakistan Dışişleri Bakanı ayrıca Çin şirketi CanSino Biologics’in Covid-19 aşısının 3. evre klinik testlerinin Pakistan’da başarılı bir sonuca ulaştığını da vurguladı.

Pakistan ileri bakarken Pakistan aşıların kullanıma sokulmasıyla ilgili konularda Çin’le iş birliğini derinleştirmeye devam etmeyi hedefliyor.

Çin ülke içinde tatmin edici sonuçlar almayı garanti altına alırken, uluslararası iş birliğine de hem şeffaf hem de sorumlu bir şekilde aktif olarak katılıyor ve destekliyor. Çin yeni koronavirüs vakalarını dünyaya açıklayan ilk ülkeydi ve bu adımları mümkün olan en erken zamanda atarak, teşhis ve tedavi planlarının ve diğer hayati bilgilerin yanı sıra virüsün genom dizilimini uluslararası topluma açıkladı. Gelişmekte olan ülkelerin haşat kurtarıcı aşılara ulamasına yardım etme konusunda değişik ek adımları da attı. Çin ilgili iş birliği alanlarını sürekli olarak artırmak için uluslararası toplulukla sürekli çalışmaya devam edecek ve salgına karşı erken ve tam bir zafere uluşmak için kararlı bir çaba gösterecek.