Çin, uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe’yi dün başarıyla uzaya fırlattı. Tianhe’nin yörüngesine girdiği bildirilirken, böylelikle uzay istasyonunun inşa aşamasına geçilmiş oldu.

Çin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) öncülüğündeki Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan daima dışlandı. ABD Kongresi’nde 2011 yılında kabul edilen yasayla Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve ilişkili şirketlerin Çinli uzay kurumlarıyla temas ve iş birliği yapmasına yasak getirildi.

Ancak, Çin uzay alanında harcadığı yoğun çabalarla Ay keşif çalışmalarında, Beidou uydu ağının oluşturulmasında ve Uzun Yürüyüş taşıyıcı roket serisinin fırlatılmasında çarpıcı başarılar elde etti.

Çin, bu kez de kalıcı bir uzay istasyonu inşa etme yolunda önemli bir adım attı.

Yıllardır yörüngede bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 2024-2028 yılları arasında emekli edilmesi bekleniyor. Bu da Çin’in uzay istasyonunun insanlığa ait tek istasyon olacağı anlamına geliyor.

Küçük gruplar oluşturmak için çabalayan bazı ülkelerin aksine Çin, uzay istasyonunun Birleşmiş Milletler (BM) üyesi tüm ülkelere açık olacağını ilan etti. Bu, tarihte bir ilk.

Bu bağlamda, sadece hükümetler arasında değil, uluslararası teşkilatlar, özel girişimler ve araştırma enstitüleri arasında da iş birliği yapılacak. Hâlihazırda, söz konusu iş birliği kapsamında 17 ülkeden 23 kuruluşun geliştirdiği 9 proje belirlendi.

Çin’in uzay istasyonu, ilgili teknoloji ve finansmandan yoksun olan gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarını karşılayacağı gibi, bu ülkelere uzaya erişme ve uzayda deneyler yapma imkânı tanıyacak.

1967 tarihli Dış Uzay Antlaşması’nda uzayın keşfinin ve kullanımının tüm insanlığın ortak davası olduğu belirtilir, ilgili çalışmaların tüm insanlığın ortak menfaatine dayanması gerektiğinin altı çizilir.

Dünya, gelecekte uluslararası uzay iş birliği için yeni bir platforma sahip olacak. Bu platform, tüm insanlığın uzaydaki “ortak yuvası” olacak.