Çin’in kargo uzay aracı Tianzhou-3, yeni gelecek diğer uzay araçlarına yer vermek amacıyla, bu sabah uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe’nin çevresinde konum değiştirdi.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’nden (CMSEO) yapılan açıklamaya göre, Çin’in kargo uzay aracı Tianzhou-3, bilgisayarın kontrolünde bu sabaha karşı 05:02’de uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe’nin arka bölümünden ayrıldı ve 09:06’da Tianhe’nin ön bölümüyle yeniden kenetlendi.

Şu an uzay istasyonunun iyi durumda olduğu ve Tianzhou-4 kargo gemisi, Shenzhou-14 insanlı uzay gemisi ve Wentian laboratuvar modülü ile kenetlenmeye hazır olduğu bildirildi.

Çin uzay istasyonunun inşa sürecinde 2022 yılı içinde 6 misyon daha gerçekleşecek.

Mayıs ayında Tianzhou-4 kargo uzay aracı fırlatılacak. Haziranda üç taykonot Shenzhou-14 uzay aracıyla uzay istasyonunun çekirdek modülüne gönderilecek ve orada 6 ay çalışacak.

Temmuz ayında Wentian isimli laboratuvar modülü, Aralık ayında ise Mengtian isimli laboratuvar modülü uzay istasyonunun çekirdek modülüne kenetlenecek. Böylece üç modülden oluşan ‘T’ şeklindeki uzay istasyonu kurulacak.

Bunun ardından Tianzhou-5 kargo uzay aracı fırlatılacak. Ayrıca, uzay istasyonunda görevli üç taykonotun değişimi için üç yeni taykonot Shenzhou-15 uzay aracıyla uzay istasyonuna gönderilecek.