Çin Devlet Konseyi, ülkenin uzay programı hakkında bugün bir beyaz kitap yayımladı.

“Çin’in Uzay Programı: 2021 Perspektifi” başlıklı beyaz kitap, Çin’in uzay araştırmalarında amaçlarını, ilkelerini, politikalarını ve önlemlerini tanıtıyor. Rapor aynı zamanda Çin’in uzay bilimi, uzay teknolojisi ve uzay uygulamasındaki başarılarının bir özetini sunuyor.

Rapora göre, uzay endüstrisi, genel ulusal stratejinin kritik bir unsurudur ve Çin, uzayın barışçıl amaçlarla keşfedilmesi ve kullanılması ilkesini desteklemektedir.

Beyaz kitap, 2016’dan beri Çin’in uzay alanındaki inovasyon ve gelişimin “hız şeridine” girdiğine dikkat çekti.

Çin’in uzay altyapısının inşası istikrarlı bir şekilde ilerledi, Beidou küresel uydu navigasyon sistemi tamamlandı, üç aşamalı Ay keşif projesi başarıyla sonuçlandı, uzay istasyonunun inşaatı başlatıldı ve “Tianwen-1”, Dünya-Ay sisteminden gezegenler arası araştırmaya geçiş yaptı.

Beyaz kitap, önümüzdeki 5 yıl içinde Çin’in yeni bir gelişme aşamasına gireceğini, yeni geliştirme konseptleri uygulayacağını ve uzay bilimi, uzay teknolojisi ve uzay uygulamalarının çok yönlü gelişimini teşvik edeceğini söyledi. Çin, Ayın kutup bölgelerini keşfetmeye hazır ve Aya insanlı iniş yapmayı düşünüyor.

Ülke, uydularla kamu hizmetlerini daha da artıracak ve uzay uygulama endüstrisini genişletecek.

Bu arada beyaz kitap, Çin’in tüm ülkeleri eşitlik, karşılıklı yarar, barışçıl kullanım ve kapsayıcı kalkınma temelinde uzayda derinlemesine değişim ve iş birliği yapmaya çağırdığını belirtiyor.

Çin ve yabancı ülkeler arasında astronot seçimi ve eğitimi, ortak uçuşlar ve diğer alanlarda daha fazla iş birliği yapılacak. Çin, uluslararası Ay araştırma istasyonu projesinde iş birliğini güçlendirecek.

Bu, ülkenin uzay faaliyetleriyle ilgili beşinci beyaz kitaptır. Çin, 2000, 2006, 2011 ve 2016 yıllarında uzay faaliyetleri hakkında beyaz kitaplar yayımlamıştı.