Çin’in insanlı uzay aracı Shenzhou-12, 17 Haziran’da başarıyla fırlatıldıktan yaklaşık 6,5 saat sonra yörüngede Çin’in uzay istasyonunun çekirdek modülü Tianhe ile kenetlendi.

Aynı gün, Çinli üç astronot Nie Haisheng, Liu Boming ve Yang Hongbo, çekirdek modülüne geçerek ülkenin uzay istasyonuna adım atan ilk Çinli astronotlar oldu.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu sabah uzay istasyonunda görevli astronotlarla ilk kez görüşme yaptı. Görüşme, Çinli astronotlar, uzayda üç ay geçirecekleri yeni yuvalarına girdikten altı gün sonra gerçekleşti.

Xi Jinping, görüşme için çekirdek modülün ana kompartımanında toplanan üç astronota en sıcak tebriklerini iletti ve başarı diledi.

Cumhurbaşkanı Xi, uzay istasyonu programının Çin’in uzay davasındaki bir dönüm noktası olduğu gibi, insanlığın dış uzayı barışçıl şekilde geliştirmesine de öncülük yapacağını söyledi.

Shenzhou-12 uzay misyonu, Çin’in Tiangong uzay istasyonunun inşası projesinin önemli bir parçası.

Çin’in uzay çalışmaları, planlı ve aşamalı olarak ilerliyor. Artık kendi uzay istasyonunu inşa etme gücüne ve teknolojisine erişen Çin, uzay programının 3. aşamasında bulunuyor.

Edinilen bilgilere göre, Çinli astronotların uzayda daha rahat bir yaşam geçirebilmeleri için uzay istasyonunun iç hacmi de 110 metreküpe yükseltildi. Tiangong-1’in iç hacmi 15 metreküptü.

Yatakhane, tuvalet, spor salonu, mutfak ve yemekhane bulunan uzay istasyonunun tasarlanma sürecinde, astronotların hem mahremiyetleri hem de hayat kaliteleri de düşünüldü.

Çin’in uzay programı, sadece uzay istasyonuyla sınırlı değil. Chang’e adlı Ay keşif programı ve Tianwen-1 adlı Mars keşif programı da Çin’in uzay çalışmalarının önemli parçalarını teşkil ediyor.

Çin’in uzayda kaydettiği başarılar, ülkenin bilimsel inovasyon yeteneğini de gösterirken, ülkenin kalkınma eğiliminin engellenemeyeceğinin bir ispatı olarak değerlendiriliyor.

ABD’NİN PLANLARI SUYA DÜŞTÜ

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi, Çin’in uzay teknolojilerini geliştirmesini engellemek için uzun yıllardır abluka politikası uyguluyor. ABD öncülüğünde geliştirilen uluslararası uzay istasyonunun kapıları Çin’e kapalı.

Washington, Çin’in başka ülkelerden ileri teknolojileri çaldığını savunurken, ablukalarla Çin’i “geri kalmış” bir konumda tutabileceğini zannetti. Ancak abluka politikası, Çin’i ve Çin halkını etkilemek bir yana dursun, tamamen ters bir etki yaratarak, ülkenin uzay programını kendi gücüne dayanarak ilerletmesine katkı sağladı. Çin, uzun yıllar boyunca harcanan gayretlerin neticesinde kendi uzay istasyonunu inşa edebilecek konuma geldi. İnşasının tamamlanmasının ardından Çin’in uzay istasyonu, uzaydaki tek istasyon olacak. Bu gerçek de iki ülke arasında uzaydaki rekabete dair durumun değişmekte olduğunun apaçık bir işareti.

ÇİN’DEN ABD’NİN TAM TERSİ BİR TUTUM: KAPI HERKESE AÇIK

Çin, uzay programında açık bir tutum izleyerek ilerlemeye çalışıyor. ABD, uyguladığı tecritle Çin’in gelişmesini engellemekte zorluk çekiyor. Yıllar önce, dünyanın teknoloji merkezi ABD sayılabilirdi. Ancak, dünyada şu an Çin dâhil birden fazla teknolojik merkez bulunuyor. Bu da dünya ülkeleri arasında teknoloji alanındaki temas ile iletişimin daha adil ve eşit koşullarda gerçekleşmesi, bir başka deyişle de ABD’nin bilim ve teknoloji alanındaki hegemonyasının çökmesi anlamına geliyor.

Farklı basın organları tarafından son günlerde yayınlanan haberlerde de ABD’nin Çin’i tecrit etme girişimlerinin ters teptiği imaları yer aldı. BBC’nin haberinde, 10 yıldan fazla bir süre önce ABD’nin ablukası nedeniyle Çin’in uzay istasyonu kurmaya karar verdiğine işaret edildi.

AFP’nin haberinde de Çin’in uzay alanında kaydettiği başarılardan bazıları, ABD’nin abluka girişimleriyle ilişkilendirildi.

Uzay alanında ABD ile baştan aşağı farklı bir tutum izleyen Çin, tüm ülkelerden astronotların Çin’in uzay istasyonuna katılmasının olumlu karşılanacağını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, geçen hafta yaptığı açıklamada, Çin’in uzay istasyonunun inşası sürecinde diğer ülkelerle iş birliğini güçlendireceğini, Çin’in uzay istasyonunun tüm insanlığın mutluluğu için hizmet vereceğini ifade etti.

Fudan Üniversitesine bağlı Uluslararası Sorunlar Araştırma Enstitüsü Başkanı Wu Xinbo, “ABD’nin ablukası nedeniyle Çin bilimsel inovasyon yoluna adım attı. Çin’in uzayda kaydettiği başarılar da ABD’nin Çin’in gelişmesini ablukalarla engelleyemeyeceğini gösterdi. ABD, bu girişimleriyle Çin’le işbirliği yapma fırsatını kaçırıyor, Çin piyasasını kaybetme tehlikesiyle yüz yüze kalıyor.” ifadelerini kullandı.