Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi Nezdinde Çin Daimi Temsilcisi Chen Xu, Çin’in Xinjiang ve Hong Kong meseleleri hakkındaki tutumunu açıkladı.

Chen Xu dün video konferans yöntemiyle yaptığı basın toplantısında, BM İnsan Hakları Konseyi’nin 46. Toplantısı’nda Küba temsilcisinin 64 ülke adına ortak açıklama yayımladığını hatırlattı. Chen, söz konusu ortak açıklamaya dâhil olan ülkelerin Xinjiang konusunda Çin’e yönelik desteklerini ifade ettiklerini kaydetti.

Daha önce de Belarus’un BM temsilcisinin de, Hong Kong meselesi hakkında 71 ülke adına açıklama yaptığını anımsatan Chen Xu, bu açıklamaların uluslararası toplumun büyük kısmının adil tutum sergilediğini ve insan hakları sorununu siyasallaştırma girişimlerine karşı çıktıklarını yansıttığını söyledi.

Chen Xu, “Şu an, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, tarihindeki en iyi dönemi yaşıyor. Bölgenin sosyo-ekonomik gelişimi ve halkın yaşam koşullarının iyileşmesi konularında eşi görülmemiş başarılar kaydedildi. Ancak bazı ülkeler ve güçler, Çin’in kalkınmasını engelleme ve Çin’in güvenliği ile istikrarına zarar verme gibi kötü niyetli amaçlara ulaşmak için Xinjiang’la ilgili konular hakkında sürekli yalan haberler yaratarak Çin’in içişlerine müdahale ediyor. Bazıları, soykırım gibi şoke edici yalanlar bile uyduruyor. Onların girişimlerine, Xinjiang’da yaşayan bütün etnik gruplar karşı çıkıyor ve bu girişimleri kınıyor. Xinjiang’da yaşayan Uygur nüfus son 40 senede 5 milyon 550 binden 12 milyona çıktı. ‘Soykırımın’ sosyalist Çin’de yaşanması hiç mümkün değil.” dedi.

Chen Xu ayrıca, Çin Ulusal Halk Meclisi Yıllık Toplantısı’nda onaylanan Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde seçim sisteminin düzeltilmesine dair karar hakkında da bilgi verdi.

Chen, “Söz konusu kararın onaylanmasıyla, Hong Kong’un yurtseverler tarafından yönetilmesi ilkesinin yerine getirilmesine, Hong Kong’un uzun vadeli istikrarı ile Bir Ülke, İki Sistem politikasının uzun vadede uygulanmasının güvence altına alınmasına sağlam ve güçlü anasayal güvence sağlandı.” şeklinde bilgiler verdi.

Chen, “Çin, karşılıklı saygı ve eşitlik ön şartıyla, bütün taraflarla insan hakları alanında yapıcı iletişim ve işbirliği yürütmeye hazır. Ancak siyasi amaç güden bütün iftiralara kesinlikle karşı çıkıyoruz” dedi.