Çin’in yeni siyasi parti sisteminde Çin Komünist Partisi (ÇKP)  ile diğer 8 demokratik parti ve bağımsız şahsiyetler yer alıyor.

8 demokratik parti, Çin Kuomintang Partisi Devrim Komitesi, Çin Demokrasi Birliği, Çin Demokratik Yapılanma Birliği, Çin Demokrasiyi Geliştirme Birliği, Çin Köylü ve İşçi Demokratik Partisi, Çin Zhigongtang Partisi, Üç Eylül Cemiyeti, Taiwan Demokratik Özerklik Birliği’dir.

Bağımsız şahsiyetler hiçbir siyasi partiye bağlı olmayan, siyasete katılma ve siyasi istişare istek ve becerisine sahip, topluma olumlu katkılarda bulunan ve toplum üzerinde belli bir etkisi olan kişilerdir.

2019 yılının sonuna kadar ÇKP üye sayısı toplam 91 milyon 914 bin oldu.

ÇKP, uzun zamandır ülkedeki diğer demokratik partilerle iş birliği, dayanışma ve uyum ilkelerine dayalı yeni tip ilişkileri korumaktadır. Demokratik partiler muhalif parti değil, ÇKP liderliğinde devlet yönetimine katılan siyasi partilerdir.

ÇKP liderliğindeki partiler arası iş birliği ve siyasi istişare sistemi, yeni tip siyasi parti sistemi olarak ülke yönetiminin önemli bir parçası haline geldi ve insanlığın siyasi medeniyetinin gelişmesine önemli katkıda bulundu.