Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi bugün düzenlediği basın toplantısında Çin’in yeni siyasi parti sistemi konulu beyaz kitabı yayımladı.

Beyaz kitapta, Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde çok partili iş birliği ve siyasi istişare sisteminin, Çin’in temel siyasi sistemi olduğuna işaret edilerek, bu sistemin Çin şartlarına göre Çin bilgeliğinden esinlenilerek ve insan medeniyetinin siyaset alanındaki kazançları referans alınarak kurulduğu vurgulandı.

Çin’in yeni siyasi parti sisteminde ÇKP ile diğer 8 demokratik parti ve bağımsız şahsiyetlerin yer aldığı hatırlatılan beyaz kitapta, ÇKP ile diğer demokratik siyasi partilerin el ele vererek, nice zorlukların üstesinden geldikleri ve birçok sınamadan başarıyla geçerek sıkı ilişki kurdukları belirtildi.

İş birliği, geniş katılım ve istişare temeli üzerine kurulu Çin’in yeni siyasi parti sisteminin esas kısmını dayanışma, demokrasi ve uyumun oluşturduğu aktarılan belgede; siyasi katılım, toplumsal bütünleşme, demokratik denetim ve istikrarı koruma unsurlarını bir araya getiren sistemin, halkın ülkenin efendisi olduğunun en önemli göstergesi ve sosyalist istişari demokrasinin hayata geçirilme biçimi olduğu ifade edildi.

Beyaz kitapta, ÇKP ve diğer demokratik siyasi parti üyeleri ile bağımsız temsilcilerin çeşitli düzeylerdeki yerel hükümetler ve hukuk organlarında görev alarak iktidar yapısını ortaklaşa geliştirdiğine dikkat çekildi.

Çin’in yeni siyasi parti sisteminin tarihin kaçınılmaz gerçeği olduğuna ve yaratıcılık ve canlılık özellikleri ile dev avantajlarının bulunduğuna işaret edilen beyaz kitapta, bu sistemin sosyalist sisteminin temel gereksinimlerini yansıtmakla beraber ülkenin durumuna uygun olduğu, ulusal kalkınma ve halkın ilerlemesine de yarar sağlayacağı bildirildi.