Shanghai Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Prof. Dr. Tuğrul Keskin, Çin’in yoksullukla mücadele çalışmalarının dünyaya örnek olduğunu belirtti.

Tuğrul Keskin, Çin Medya Grubu’na verdiği röportajda, Çin’de yürütülen yoksullukla mücadele çalışmalarını ve kırsal bölgeleri canlandırmak için alınacak tedbirleri değerlendirdi.

İlk kez 2005 yılında Çin’i ziyaret eden ve Eylül 2016’da Shanghai Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaya başlayan Keskin, Çin’de yıllar içinde yaşanan değişiklikleri takdirle değerlendirerek, yürütülen yoksullukla mücadele çalışmalarının dünya ülkeleri için örnek teşkil ettiğini vurguladı. Keskin, “Çin açısından güzel. Sadece Çin açısından değil; Çin bir örnek oldu yoksullukla mücadelede.” diye konuştu.

Gelişmiş ülkelerde de yoksul topluluklar bulunduğuna vurgu yapan Keskin, dolayısıyla Çin’in deneyimlerini bütün dünya ülkelerinin öğrenebileceğini dile getirdi. Keskin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bence örnek olması gerekiyor. Herkes bunu dikkatle izliyor aslında. Dünyanın birçok kesiminde insanlar Çin’deki yoksullukla mücadeleyi izliyorlar.

Gelişmiş ülkelerin de aslında Çin’in bu politikalarıyla birlikte dünyadaki yoksullukla mücadele etmeleri gerekiyor. Çünkü ortak bir kader; hepimiz aynı dünyada yaşıyoruz. Küresel kalkınma açısından yoksullukla mücadele bütün dünyada çok önemli bir şey.”

Çin’de kısa süre önce sona eren meclis toplantılarında, 14. Beş Yıllık Plan ve 2035 Vizyonu programı onaylandı. Keskin, Çin’in gelişiminin 14. Beş Yıllık Plan döneminde de eskiden olduğu gibi süreceğini düşündüğünü belirterek, “Devam edeceğini düşüyorum, yani bunun zaten bu şekilde durması zor, durdurulması da zor.” dedi.