Cri Türk Dış Haberler Servisi

Beijing’de kurulan aşılama merkezlerinde günde 3 milyon kişiye kadar aşılama gerçekleşiyor.

Covid-19 pandemisi ile mücadele için tüm dünyada aşı uygulanması devam ediyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen aşılama verileri sürecin büyük bir hızla ilerlediğini gösteriyor. Günlük aşılama oranlarının yaklaşık 3 milyona yükseldiği kaydedildi. Uzmanlar bu rakamın ülke genelinde koordineli çalışma ile günde 10 milyon kişiye kadar çıkabileceğinin altını çiziyor.

Son veriler Çin genelinde 83 milyon kişinin aşılandığını gösteriyor. Devlet Konseyi’nden yapılan açıklamalar haziran ayına kadar nüfusun yüzde 40’nın aşılanmış olacağını söylüyor. Çin’de üretilen aşılar aynı zamanda gelişmekte olan diğer ülkelerde de uygulanıyor.

Aşı üreticileri henüz tam kapasite üretime geçmemiş olsa da ülkenin aşı ihtiyacını karşılayabilecek düzeyde üretim yapabiliyor. Çinli ilaç devi Sinopharm’ın yıllık Covid-19 aşı üretimini 1 milyar doza çıkarabileceği ve CanSino Biologics’in bu yıl tam kapasite ile 2 milyar ila 2,5 milyar doz aşı üretebileceği kaydedildi.

DSÖ’DEN ÇİN’İN AŞI SÜRECİNE ÖVGÜ

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harrisbu

Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin tarafından geliştirilen Covid-19 aşılarının onaylanması konusunda Çin ile Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) olumlu müzakereler ve iş birliği yürüttüğünü bildirilmişti.

DSÖ Sözcüsü Margaret Harrisbu süreci onaylayan açıklama yaparak, “Aşı takip sistemine bakarsanız, Çinli aşı üreticilerinin süreç boyunca oldukça uzun bir yol kat ettiğini göreceksiniz. Çin menşeli aşılar şu an değerlendirmelerin ve incelemelerin son aşamasında.” ifadelerine yer verdi.