Çinli astronotlar Liu Boming ve Tang Hongbo’nun bu sabah Tianhe uzay istasyonunun çekirdek modülünden çıkıp araç dışı aktivitelere başladığı bildirildi.

Çin İnsanlı Uzay Misyonları Ajansı’ndan edinilen bilgilere göre, Liu Boming ve Tang Hongbo Beijing saatiyle 11.02’de Çin yapımı yeni nesil astronot kıyafetlerini giyerek, Tianhe uzay istasyonunun kabininden çıktı. İki astronot robot kolunda kabin dışı çalışma platformunun kurulumunu bitirdi.

Panoramik kameranın yükseltilmesi işlemi de 12.09 itibariyle tamamlandı.

İki astronot diğer kabin dışı çalışma ekipmanlarını robot kol yardımıyla kurmaya devam edecek. Bu süreçte kabin içinde kalan astronot Nie Haisheng da kabin dışındaki çalışmalara destek sağlıyor.

Çinli astronotlar Nie Haisheng, Liu Boming ve Yang Hongbo’yu taşıyan Çin’in insanlı uzay gemisi Shenzhou-12, 17 Haziran’da başarıyla fırlatıldı. Araç daha sonra yörüngede uzay istasyonu Tianhe ile kenetlendi. Misyon sırasında Tianhe’nin yörüngeye girmesinden bu yana insanlı bir uzay aracıyla ilk kenetlenmesi gerçekleşti. Üç astronot, uzayda 3 ay kalıp istasyon dışında iki kez çalışacak.