CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti, perşembe günü üç astronotu taşıyan Shenzhou-12 uzay aracını başarıyla fırlattı. Bu adımla Çin, uzay istasyonunu tamamlamaya daha da yaklaşmış oldu.

Fırlatma, Çin’in kuzeybatısındaki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden bir Long March-2F taşıyıcı roketiyle gerçekleşti. Araçta bulunan 3 mürettebat, yörüngede halen yapım aşamasında olan Tiangong adlı uzay istasyonunun çekirdek modülünde görev yapacak.

Çin’in İngilizce yayın yapan haber kuruluşu CGTN’e göre, uzay aracı fırlatıldıktan yaklaşık altı buçuk saat sonra çekirdek modülle kenetlendi. Mürettebat, yaşam destek sistemi inşası ve bakım için üç ay boyunca yörüngede kalacak. Öte yandan fırlatma Çin’in insanlı uzay görevlerinden biri olarak kayıtlara geçti.

UZAYDA YENİ BİR DÖNEM

Üç ay boyunca, istasyonun oluşumu için çalışacak astronotlar görev sürelerinin bitimi ardından fırlatılacak yeni bir araçla dünyaya dönecek. 2022 yılı sonuna kadar tamamlanması beklenen istasyon üç farklı modülden oluşuyor.

İnsanlı uzay programının baş tasarımcılarından biri olan Huang Weifen basına verdiği demeçte, görev sırasında mürettebatın yeni bir uzay aracının yanı sıra yeni uzay yürüyüşü kıyafetleri kullanacağını söyledi. Huang, “Çeşitli sorunların meydana gelmesi oldukça yüksek ihtimal. Dolayısıyla astronotlar için acil karar verme ve sorun giderme yetenekleri burada önemli yer teşkil ediyor.” ifadelerine yer verdi.

DENEYİMLİ ASTRONOT GÖREVE ÖNCÜLÜK EDİYOR

Nie Haisheng (56) fırlatma öncesi rampaya doğru yürürken

Üç kişilik mürettebat, en yaşlı üyesi ve Halk Kurtuluş Ordusu’nda eski bir savaş pilotu olan Nie Haisheng tarafından yönetiliyor.

Nie Haisheng bu görev ile üçüncü uzay görevini gerçekleştirecek. Öte yandan Nie’nin Çinli bir astronot tarafından uzayda en uzun süre kalma rekorunu kırması bekleniyor.

Nie, lansman öncesinde çarşamba günü basına verdiği demeçte, “Uzay istasyonu inşaatı için bir insanlı görev liderliği üstlenmekten onur duyuyorum. Çekirdek modülü bir ‘uzay evi’ yapacağız.” dedi.

Çin’in en deneyimli astronotlarından Nie’nin önceki iki görevi sırasında uzayda 19 günden (470 saat) fazla görevi bulunuyor.