Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Nansha Adaları’nın bir parçası olan Niu’ejiao Adası ve çevresindeki suların, her zaman Çinli balıkçı teknelerinin önemli faaliyet alanı ve sığınak noktası olduğunu belirterek, Filipinler tarafının mesnetsiz iddialarını durdurması gerektiğini vurguladı.

Filipinler Dışişleri Bakanlığı’ndan kısa süre önce yapılan açıklamada, Filipinler’in, Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Güney Çin Denizi davasıyla ilgili kararına dayanarak, Niu’ejiao Adası ve çevresindeki suları Çin’in “geleneksel avlanma alanı” olarak görmediği belirtildi.

Sözcü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, söz konusu mahkeme kararının yasa dışı ve geçersiz olduğunu bildirerek, Çin’in bu kararı reddettiğini ve karara dayalı tüm eylemlere karşı çıktığını vurguladı.

Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik hakkı ve çıkarlarının uzun vadede oluştuğunu ve uluslararası hukuk ile örtüştüğünü belirten Zhao Lijian, Filipinler’in bu gerçeği ve Çinli balıkçıların bölgedeki bin yıllık faaliyetlerini yasa dışı ve etkisiz bir parça kağıdı baz alarak inkar ettiğinin altını çizdi.

Zhao, Filipinler’in meseleye tarafsız ve doğru bir tutumla yaklaşıp mesnetsiz iddialarını derhal durdurarak, ikili ilişkileri ve Güney Çin Denizi’ndeki genel barış ile istikrarı olumsuz etkilemekten kaçınması gerektiğini söyledi.

Sözcü Zhao Filipinler’in Çinli balıkçıları “deniz milisleri” olarak adlandırmasına ilişkin olarak da bu tür manevraların amacına ulaşamayacağını sözlerine ekledi.