Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, 9 Çin ve 3 Pakistan vatandaşının hayatını kaybetmesine neden olan patlamadan ötürü Pakistan’a çalışma grubu gönderileceğini açıkladı.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı tarafından dün yapılan açıklamada, Çin’in Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde yürüttüğü Dasu Hidroelektrik Santrali projesinin personelini taşıyan servis aracının mekanik bir arıza sonucunda benzin sızıntısı nedeniyle patladığı, patlamanın şiddetiyle aracın nehre yuvarlandığı ve Pakistan’ın olay hakkında soruşturma yürüttüğü belirtildi.

Zhao Lijian günlük basın toplantısında konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Zhao, Çin’in patlama nedeniyle bugün Pakistan’a birçok kuruluşun personelinden oluşturulan bir çalışma grubu göndereceğini belirtti.

Zhao, “Çin hükümeti ve liderleri olaya büyük önem veriyor. Çalışma ekibine, olayda yaralananların en iyi şekilde tedavi edilmesi, olayın nedeninin bir an önce aydınlatılması ve güvenlik risklerinin değerlendirilmesi talimatı verildi.” diye konuştu.

Çin’in Pakistan’ın Khyber Pakhtunkhwa eyaletinde yürüttüğü Dasu Hidroelektrik Santrali projesinin personelini taşıyan servis aracında dün yaşanan patlamada 9 Çin ve 3 Pakistan vatandaşı yaşamını yitirdi, 39 kişi yaralandı.