Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Le Yucheng, dün “Yeni Çağda Çin-ABD İlişkileri” temalı bir çevrim içi etkinlikte yaptığı konuşmada, yeni yılda Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinin eskiye veda ederek yeniyi karşılaması gerektiğini, iki ülkenin iş birliğini kararlılıkla ilerlemesi halinde her şeyin mümkün olacağını kaydetti.

ABD Başkanı Joe Biden’in yemin töreninde yaptığı konuşmada, ABD halkını kutuplaşma yerine dayanışmaya çağırmasının etkileyici olduğuna işaret eden Le Yucheng, Çin-ABD ilişkilerine de aynı ruh ve tavırla yaklaşılması gerektiğini kaydetti.

RESPECT, REVERSAL, RENEWAL, RESPONSIBILITY

Dünyanın en büyük güçlerinden olan Çin ve ABD’nin birbirleriyle rekabete girmek yerine birbirlerini aydınlatması ve birbirlerine örnek oluşturması gerektiğini savunan Le, “R” karakteriyle başlayan dört İngilizce kelimeyle Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesine yönelik dört beklentiyi açıkladı: Saygı (Respect), normale dönüş (Reversal), yeniden başlama (Renewal) ve sorumluluk (responsibility).

Günümüzde acilen bir görevin de anlaşmazlığın kaldırılarak normal düzene dönülmesi olduğuna dikkat çeken Le Yucheng, “Her iki taraf da önce küçük bir adım atabilir ve ilişkilerin daha da iyileştirilmesi için koşulları yaratmak için kademeli olarak fikir birliği ve sonuçlar üretebilir. Önemli olan, Çin-ABD ilişkilerinin bir an önce doğru bir yörüngeye dönmesi için harekete geçmektir. Çin ve ABD arasında hem fikir ayrılıkları var hem de geniş ortak çıkarlar ve iş birliği alanları var. Salgın önleme ve kontrolü, ekonominin yeniden canlandırılması ve iklim değişikliği, bir sonraki aşamada Çin-ABD iş birliğinin odak noktası olabilir.” dedi.