CGTN / Matteo Giovannini

Koronavirüs salgını, devasa büyüklüklerini güçlendiren ve toplumdaki etkisinin büyüyen seviyesiyle, yönünü finansal hizmetlere çevirerek kaplama alanlarını genişletmeye başlayan teknoloji şirketlerinin etkinliğinin teşvik ettiği küresel pazarlarda tarihi bir dönüşümü hızlandırdı.

Bunun acil sonucu, dünya çapında finans alanında yetkili makamlarının yürüttüğü yasal müdahale ve soruşturma seviyesinin genel olarak yükselmesi oldu. Bu bağlamda Çin, kaynakların ve gücün birkaç işletmeninin elinde yoğunlaşmasının tehlikeli piyasa bozulmalarına yol açabileceği riskini dikkate alarak, çok pragmatik bir yaklaşımla öncü olduğunu gösterdi.

Bu nedenle Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) kamuoyuna yaptığı son açıklama sürpriz değil. 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girecek yeni kurallar dizisinin tanıtımı, finansal holding şirketlerini hedefliyor ve temel olarak işletme rizikolarını önlemeyi amaçlıyor. Bu karar, Ant Group ve muhtemelen Tencent’in, bankacılık, sigorta ve ödeme hizmetleri gibi özü olmayan tüm işleri kapsayan bir finansal holding şirketi kurması gerekliliğini takip ediyor.

Yeni düzenlemeye göre, finansal holding firmalarının üst düzey yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerinin en az sekiz yıl finansal sektör deneyimine sahip olması ve bir holding şirketinde aynı görevde geçirdiği sürenin sınırlı olması gerekiyor.

Finansal holding şirketlerinde üst düzey görevlere gelmede belirli seviyede profesyonellik belirleme kararı, herhangi bir sektörde ve sadece risk kontrolü açısından değil, aynı zamanda kamu güveninin oluşturulmasında temel bir unsur. Bu, sektörün hassasiyet derecesi ile günlük işlemlerde bilginin ve büyük miktarda paranın sürekli olarak hareket halinde olduğu göz önüne alındığında finansal hizmetler için daha da doğru.

Biri doktor, avukat veya mühendis olmayı amaçladığında, mesleğini basitçe uygulamaya başlayamaz, ancak uygun bir stajyerlik eğitiminden sonra derin bir akademik eğitimden geçmeli. Sonuç olarak yıllar süren uzmanlık açısından belirli eşik oluşturulur ve bu durum tek başına kişinin uygun bir yeterlik seviyesiyle işi yerine getirebileceğini garanti eder. Hissedarlarının çıkarlarının çoğu zaman aşırı nüfus ve gücü elinde bulunduran bir grup insan tarafından tamamıyla yönetildiği finansal hizmetler gibi çok karmaşık sektörler için de aynı çerçevenin doğru olması gerektiğine inanıyorum. Bu bağlamda, yeni kuralları finansal sektöre giren teknoloji şirketlerine doğrudan zarar verme veya halen büyük oranda devletin hâkimiyetindeki şirketlerin olduğu sektörün mevcut durumunu koruma girişimi olarak görmüyorum. Aksine, PBOC’nin kararını, atanmış karar vericilerin esasen beceriye, itibara ve yıllar içinde oluşturulan geçmiş performansa dayalı bir sektörde yeterli seviyede yeteneğin ihtiyacına uygun olduğu sürece, yeni gelenler için aynı seviyede erişimi sürdürme çabası olarak okudum.  

ÇİN’DE FİNANSAL SEKTÖRÜN İTİBARI ARTIYOR

Diğer bir ifadeyle, PBOC’nin aldığı önlemlerle üzerinde durduğu şey, finansal holding firmalarında kalifiye profesyonellerin atanması ve doğru seçimine odaklanılması, üst düzey yöneticilerin ve yönetim kurulu üyelerinin sürekli olarak almak zorunda oldukları çok sayıda kritik kararlar göz önüne alındığında tüm yerli sektörün istikrarının korunmasının temel şartı.

Ayrıca, yeni kurallar üst düzey yöneticiler ve yönetim kurulu üyeleri için aynı rolde pazarlık edilemez on yıllık bir süre sınırı getirildiğini vurguluyor. Bu adımın, yerleşik firma avantajlarını dengelemek, sağlıklı bir ciro sağlamak, potansiyel olarak verimsiz ve iş birliği yapmayan üyelerin uzaklaştırılması ile bağımsız bir karar seviyesini güvenceye almak gibi kurumsal yönetimdeki daimi sorunlara somut bir çözüm sunabileceğine inanıyorum.  

Özellikle, belirli süre sınırları belirleyerek şirketler, her zaman yeni fikirler ile yenilikleri masaya getiren üst düzey yöneticilerden ve yönetim kurulu üyelerinden faydalanabilirler ve böylece sınırların belirlenmesi, sorunlu yönetim kurulu üyelerinin yönetilmesine ve görevli yöneticilerin uzun vadeli konumlarının avantajlarından yararlanmasının ve firmanın gerçek çıkarlarına odaklanmasından uzaklaşılmasının önlenmesine hizmet eder.

Enine boyuna düşünülürse yeni bir dizi kuralların getirilmesiyle Çin, finansal sektörünün itibar seviyesini daha da artırıyor, yerel kurumsal yönetim uygulamalarını, profesyonellik ve dürüstlük ihtiyacının üst düzey pozisyonlara herhangi bir önemli atamada ön gereksinim olarak düşünüldüğü küresel olarak kabul edilen standartlara uygun hale getiriyor.