Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, “Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarları gereken bütün önlemlerle ve kararlılıkla korunacak.” dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Xinjiang’daki fotovoltaik endüstrisine yasak getirme planını değerlendirdi.

Zhao, “ABD yalanları dayanak göstererek ve varlık listesini kötüye kullanarak, Xinjiang’daki fotovoltaik endüstrisine zarar vermeye çalışıyor. ABD’nin ilgili girişimleri uluslararası ticaret kurallarına ve ekonomi ilkelerine aykırı düşüyor, ayrıca küresel endüstri ve tedarik zincirlerini de zedeliyor.

Pamuktan fotovoltaike, tarımdan sanayiye, ABD insan hakları kisvesiyle Xinjiang’nın endüstriyel kalkınmasına baskı uygulayarak, Xinjiang halkının yaşam ve kalkınma haklarına zarar vermeye çalışıyor. Bu girişimler, ABD’nin asıl amacının, zorla işsizlik ve yoksulluk yaratmak, Xinjiang’a zarar vermek ve Çin’in kalkınmasını engellemek olduğunu gözler önüne seriyor.” ifadelerini kullandı.

Sözcü, Çinli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını korumak için Çin’in gereken bütün adımları atacağının altını çizdi.