CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde yer alan Gobi Çölü’ndeki Uydu Fırlatma Merkezi’nden kalkan Shenzhou-13 misyonunda yer alacak üç kişilik mürettebat açıklandı. Çin İnsanlı Uzay Ajansı’nın verdiği bilgilere göre, önümüzdeki altı ay boyunca bilimsel deneyler ve uzay yürüyüşleri düzenleyecek 3 kişilik ekibin içinde Wang Yaping isimli kadın taykonot bulunuyor. Böylece Wang Yaping, Çin’in Tiangong uzay istasyonunda çalışan ilk kadın taykonot ve uzay yürüyüşü yapan ilk Çinli kadın olacak.

Mürettebat, Tiangong uzay istasyonunun uzun süreli kalışlar için sürdürülebilir olup olmadığını öğrenecek. 20 Eylül’de kargo uzay aracı Tianzhou-3, uzay istasyonunun Tianhe çekirdek modülüyle kenetlendi ve astronotlar için altı ton malzeme yükledi. Kadın astronot için özel olarak bazı giysiler, hijyen ürünleri ve kozmetik ürünler hazırlandı.

KÜÇÜK KÖYDEN ASKERİ PİLOTLUĞA

Shandong eyaletinin küçük bir köyünde 1089 yılında doğan Wang, ilkokuldan itibaren uzun mesafe koşuculuğuna başladı ve yerel spor organizasyonlarında öne çıktı. 1997’de bir lise öğrencisi olan Wang, ailesi her ne kadar öğretmenlik mesleğini istese de spordaki başarısı ve kusursuz görme kabiliyetine sahip olduğu için arkadaşları tarafından pilot yetiştirme sınavlarına girmesi için teşvik edildi.

Wang, güçlü yapısı ve baskı altında sakin kalma yeteneği sayesinde tüm testleri geçerek Çin’deki yedinci kadın pilot grubunun üyesi oldu. Dört yıllık eğitimin ardından dört farklı uçak tipini kullanmayı öğrenen Çinli genç kadın askeri pilotluk deneyimi sırasında bin 567 saatlik uçuş deneyimi biriktirdi.

100 KİLO EKİPMAN İLE SU ALTINDA 7 SAAT

Çin’in 2003’teki insanlı uzay görevinden etkilenen Wang, 2010 yılında uzay macerasına adım atarak ilk kadın astronot grubunun üyesi oldu. Wang’ın seçilme sevincine acımasız uzay eğitimleri eşlik ediyordu. Öyle ki Wang ağırlıksız bir ortamda araç dışı aktiviteleri simüle edilebilmek için yaklaşık 100 kilogramlık ekipman ile yedi saat su altında vakit geçirmek zorunda kaldı.

Wang Yanping her ne kadar 2011 yılı sonunda en üst seviyeye ulaşsa da Çin’in uzay misyonlarındaki ilk kadın olamadı. Çin’in uzaya çıkan ilk kadın taykonotu Haziran 2012’de Liu Yang olurken, Wang gözyaşları içinde arkadaşına “Seninle gurur duyuyorum. Sen başardığında ikimizin de hayalleri de gerçek oluyor.” diye sesleniyordu.

“PENCEREDEN AŞAĞI BAKMAYI UNUTMA”

Wang’ın hayali bu olaydan bir yıl sonra, Sovyet kozmonot Valentina Tereshkova’nın ilk uzay uçuşunun 50. yıl dönümünde gerçekleşti. 15 günlük görevi sırasında Wang, Çin’in uzaydan ilk canlı fizik dersini verdi ve ülke genelinde 60 milyondan öğrenciye yayın yaptı. 40 dakika süren derste Çinli kadın taykonot, farklı nesnelerin mikro yerçekimi ortamında nasıl davrandığını gösterdi ve Newton’un hareket yasalarındaki ağrılık ve kütle konularına değindi. Bu arada Wang, konferansından bir hafta önce Uluslar arası Uzay İstasyonu’nda ilk dersini veren eski NASA astronotu Barbara Morgan’dan bir mektep aldı. Barbara kaleme aldığı mektupta Wang’a “Orada çok meşgul olacaksın ama lütfen pencereden dışarı bakmak için zaman ayırmayı unutma.” öğüdünü veriyordu.

BEŞ YAŞINDAKİ KIZINDAN ÖZEL İSTEK

Wang’ın hikâyesi ülke çapında geniş ilgi görmeye devam ederken, Çin İnsanlı Uzay Ajansı bu görevin başarıyla tamamlanacağından emin. Wang Yaping’e 5 yaşındaki kızından ise özel bir istek var:

“Anne bana uzaydan yıldız getir. Sınıf arkadaşlarıma göstermek istiyorum.”