Ma Si | China Daily

ABD’nin düzinelerce Çinli şirketi ve kuruluşu yatırım ve ihracat kara listesine ekleme adımı bir kez daha Washington yönetiminin, ticari kararlara sekte vurmak için siyasi güdüyle hareket ettiğini gösteriyor ve bu tür adımlar teknolojide uluslararası iş birliğini daha fazla engelleyecek. 

Uzmanların bu yorumları, ABD Hazine Bakanlığının geçen hafta perşembe günü yapay zekâda öncü Megvii dâhil olmak üzere sekiz Çinli şirketi daha yatırım kara listesine eklemesinden sonra geldi. 

ABD Ticaret Bakanlığı aynı gün ayrıca, kablo sistem üreticisi Jiangsu Hengtong Marine Cable Systems Co Ltd şirketinin de arasında bulunduğu 34 Çinli şirket ve kuruluşu, ABD teknolojilerinin ve aksamlarının bu şirketlere ihracatını kısıtlayan kara listeye ekledi. 

ABD KENDİ ÇIKARLARINA ZARAR VERİYOR

Çin Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İş birliği Akademisi’nde uluslararası pazar araştırma bölümü müdür yardımcısı Bai Ming, Washington yönetiminin son yıllarda artan sayıda Çinli şirketi kara listeye koyarak, normal ticaret ve yatırım kararlarını engellemek için sıklıkla siyasi manevralara başvurduğunu söyledi. 

Bai, ‘’Bu son adımlar sadece ABD’deki tedarikçilerin çıkarlarına daha fazla zarar verecek ve özellikle dünya hala Covid-19 salgını sırasında bozulan tedarik zinciriyle mücadele ederken, uluslararası iş birliğine sekte vuracak.’’ dedi. 

Önde gelen Çinli yapay zekâ oyuncuları Megvii, CloudWalk Techology ve Yitu Technology, Çin askeri sanayi kompleksiyle ilişkili olduğu iddia edilen listeye yeni konulan sekiz Çinli şirket arasında yer alıyor. ABD’li yatırımcıların bu şirketlerden finansal hisse alması yasaklandı. 

Megvii yaptığı açıklamada, karara şiddetle karşı çıktıklarını ve ilgili iddiaların ‘’temelsiz’’ olduğunu bildirdi. Açıklamada, ‘’Bizim işimiz bireylerin refahı ve güvenliğine odaklanmıştır. Teknolojimizin toplumda olumlu bir etkiye sahip olmasını sağlamaya ve faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde ve bölgelerde bütün yasalar ile düzenlemelere uymaya bağlıyız.’’ denildi. 

Çin güvenlik yazılımı ve telekomünikasyon çözümleri şirketi Leon Technology Co Ltd de açıklamasında, ABD piyasasında faaliyet göstermediğini ve ABD’nin yatırım kara listesinde olmasının normal faaliyetlerinde, müşterilerine sağladığı ürünler ve hizmetlerinde önemli bir etkiye sahip olmayacağını bildirdi. 

Sadece bir hafta önce ABD hükümeti, yüz tanıma uzmanı Sense-Time şirketini yatırım kara listesine aldığını açıkladı. O zamandan bu yana SenseTime, Hong Kong ilk halka arz planlarını erteledi. 

Bir telekom endüstrisi kuruluşu olan Information Consumption Alliance Genel Müdürü Xiang Ligang, Çin yapay zekâ, insansız hava aracı ve telekom şirketlerinin küresel olarak rekabet edebilir oyuncular olarak ortaya çıkmasının, bazı Amerikalı siyasetçiler arasında kaygıyı artırdığını söyledi. 

Xiang, ‘’Bu adımların Çinli teknoloji şirketleri üzerinde sadece sınırlı etkisi olacak ve ABD’li tedarikçiler ile yatırımcılar, Çinli şirketlerin hepsinin gelecek vadeden öncüler olduğu dikkate alındığında daha fazla zarar görecek.’’ dedi.