27 yaşındaki Çinli sporcu Wang Shun, bugün 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın erkekler 200 metre bireysel karışık yüzme finalinde 1 dakika 55 saniyeyle altın madalya sahibi oldu.

Wang, sadece olimpiyat rüyasını gerçekleştirmekle kalmayıp ABD’li sporcuların 2004 yılındaki Atina Olimpiyat Oyunları’ndan bu yana bu daldaki şampiyonluk tekelini kaldırdı.

Finaldeki kelebek yüzmede üçüncü olan Wang Shun, sırtüstü yüzmede birinciliğe yükseldi.

Kurbağa yüzüşü daha önce Wang Shun’un eksik olduğu bir alandı, ancak münasabakada baskıya direnen Wang, rakibi tarafından geçilip ikinci sıraya düşmesine rağmen rakibiyle arasında büyük mesafe bırakmadı.

Finalin son 50 metre serbest yarışında, Wang Shun 27 saniye 37 saliseyle tüm sporcuların en hızlısı oldu. Serbest stildeki güçlü performansıyla Wang Shun bir kez daha ilk sıraya yükseldi ve sonunda öne geçti.

Wang’ın 1 dakika 55 saniyelik başarısı, kendisinin daha önceki en iyi başarısına kıyasla 1,16 saniye daha yüksektir. Wang,“Maçtan önce söylediğim ‘milli marşın Tokyo’da çalınması ve ulusal bayrağın Tokyo’da dalgalandırılmasını’ gerçekleştirmek için elimden geleni yaptım, halkımız bana güç verdi” dedi.

Çin yüzme takımının en yaşlı üyesi olan Wang Shun, “Umarım güçlü ve yenilgiyi kabul etmeyen ruhum, Çin yüzme takımının tüm üyelerini etkileyebilir” dedi.

27 yaşında olmasına rağmen, Wang Shun Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın kariyerinin sonu olduğunu düşünmüyor.

Wang,”2024’te Paris’te, kesinlikle tekrar görüşeceğiz!” dedi.