Fotoğraf: Finaldeki sporcular Huang Xuechen (sağda) ve Sun Wenyan(solda)

Tokyo Olimpiyatları’nın dün akşamki kadınlar senkronize yüzme düet kategorisi finalinde Çinli sporcular Huang Xuechen ve Sun Wenyan, “Yılan” adlı gösterileriyle 96,9000 puan kazanarak toplam 192,4499 puanla gümüş madalya aldı.

Fotoğraf: Huang Xuechen (sağda) ve Sun Wenyan(solda)

31 yaşındaki Huang Xuechen hem sporcu hem de bir anne. 2008 Beijing Olimpiyatları’ndan 2020 Tokyo Olimpiyatları’na kadar Huang toplamda 6 madalya kazandı. Huang “Bu bizim son Olimpiyatlar maceramızdı. Finalde eksiksiz bir performans sergiledik, hiç pişmanlığımız yok. ” diye konuştu.

Fotoğraf: Huang Xuechen (sağda) ve Sun Wenyan(solda)

3 olimpiyat madalyası sahibi Sun Wenyan da yaşının ilerlemesi ve emekliliğin yarattığı boşluk gibi zorlukların üstesinden geldi. Sun Wenyan, “Yüzme havuzundan asla vazgeçemem, bu benim hayalim. Sekronize yüzmede gücümü Çin için bir kez daha kullanmak istiyorum ” ifadelerini kullandı.

Huang Xuechen ve Sun Wenyan’in “Yılan” adlı gösterileri Tokyo Olimpiyatları’ndaki ilk gösteri oldu. Gösterinin zorlukları bu defa her zamankinden daha fazlaydı. İki sporcu tüm zorluklara sonunda gümüş madalya kazanıp hem Rio Olimpiyatları’nda hem de Tokyo’da, Çin’in düet senkronize yüzme tarihindeki en iyi skoru yakaladı.

Fotoğraf: Huang Xuechen (sağda) ve Sun Wenyan(solda)