Çin Taykonot Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde dün Shenzhou-12 taykonot ekibi için bir basın toplantısı düzenlendi. Shenzhou-12 ekibi Dünya’ya dönmesinin ardından ilk kez medyayla buluştu.

17 Haziran 2021’de Shenzhou-12 insanlı uzay aracını taşıyan Uzun Yürüyüş-2F Y12 taşıyıcı roket Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatıldı

Nie Haisheng, Liu Boming ve Tang Hongbo’dan oluşan üç kişilik taykonot ekibi, üç aylık “uzay iş gezisi” sırasında çekirdek modülünün günlük yönetimi ve çok sayıda bilimsel deneyi tamamladı. Bunun yanı sıra üç taykonot 2 kez araç dışı faaliyet gerçekleştirdi ve taykonotların yörüngede uzun süre kalması, rejenerasyon ve yaşam desteği, uzay malzemesi temini ve araç dışı faaliyetler gibi uzay istasyonunun inşası ve kilit teknolojileri doğruladı.

                              Liu Boming tarafından çekildi

                                    Nie Haisheng tarafından çekildi

                                     Yang Hongbo tarafından çekildi

Araç dışı faaliyet düzenleyen Yang Hongbo, uzayın güzelliğinden söz ederken bir bilim kurgu filmindeymiş gibi hissettiğini ifade etti. Araç dışı faaliyetlerde taykonotlar ve araç dışı giysilerin testten geçtiğini dile getiren Yang Hongbo, “uzay evini” büyük ve sessiz bir “manzara odası”na benzetti. Söz konusu üç fotoğraf da üç taykonot tarafından çekildi.

                                                          Yang Hongbo

17 Eylül’de üç Çinli taykonot Dünya’ya döndü.

                                                             Nie Haisheng

Öte yandan, taykonot Jing Haipeng, mürettebatın Dünya’ya dönmesinin ardından yapılan sağlık planından bahsetti. Jing, şu anda Shenzhou-12 ekibinin duygusal olarak stabil ve zihinsel olarak iyi durumda olduğunu, taykonotların kilolarının da uçuş öncesi seviyeye stabilize edildiğini ve kas gücü, dayanıklılık ve egzersiz kardiyopulmoner fonksiyon rezervlerinin restore edildiğini belirtti. Üç taykonot sağlık değerlendirmeleri yapıldıktan sonra normal eğitim ve çalışmaya dönecek.