Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dün toplanarak 193 üyeli Genel Kurul’un Ukrayna krizini ele almak üzere acilen toplanması çağrısında bulunan bir kararı onayladı.

Genel Kurulu toplantıya çağıran karar 11 evet oyu ile kabul edildi. Rusya hayır oyu verirken, Çin, Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri çekimser kaldı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, durumun daha da kötüleşmesini önlemek için tüm tarafların temkinli davranması gerektiğini söyledi.

Zhang, Çin’in Ukrayna krizinin barışçıl bir şekilde çözülmesine yardımcı olacak tüm diplomatik çabaları desteklediğini ve Rusya ile Ukrayna arasında mümkün olan en kısa sürede doğrudan diyalog ve müzakerenin gerçekleştirilmesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

Zhang Jun, aynı zamanda Çin’in Avrupa ülkelerinin Rusya’yla Avrupa güvenlik sorunları üzerine eşit diyalog yaparak güvenliğin bölünmezliği ilkesiyle nihayetinde dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mekanizması oluşturulmasını desteklediğini vurguladı.

Güvenlik Konseyi’nin bölgesel barış ve istikrara, tüm tarafların genel güvenliğine odaklanarak Ukrayna krizinin çözümünde yapıcı bir rol oynaması gerektiğini vurgulayan Zhang Jun, BM’nin tüm eylemlerinin gerilimi hafifletmeye, diplomatik çözümleri hızlandırmaya ve çatışmaların şiddetlenmesini önlemeye yardımcı olması gerektiğini sözlerine ekledi.