Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Temsilcisi Wang Qun, İran nükleer anlaşmasıyla ilgili ülkelerin mevcut rahatsızlıkları ortadan kaldırarak, müzakereleri hızlandırması gerektiğini söyledi.

İran nükleer anlaşmasıyla ilgili ortak komisyonun Viyana’da düzenlenen toplantısına katılan Çinli temsilci, İran ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), 2015 yılında imzalanan ve Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak da bilinen anlaşmanın koşullarına uyması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Temsilci, ABD’yi derhal ve koşulsuz olarak anlaşmaya dönmeye, İran’a ve diğer üçüncü taraflara dönük İran nükleer sorunuyla ilişkili tüm yaptırımları kaldırmaya çağırdı.

Wang Qun, ABD’nin yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili somut bir plan ortaya koymasının, İran’ın da buna dayanarak, anlaşmayı yeniden uygulamaya başlamasının büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Kapsamlı Ortak Eylem Planı Ortak Komisyonu’nun toplantıları İran’ın Natanz’daki nükleer tesisine yapılan saldırının ardından bu hafta da devam etti. Natanz’daki nükleer tesiste geçtiğimiz pazar sabahı enerji kesintisi yaşanmış, Tahran olayın nedeninin İsrail tarafından düzenlenen “sabotaj” olduğunu açıklamıştı. 

Wang, Çin’in tesise yönelik girişimi şiddetle kınadığını ve buna kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.

Çinli temsilci, tüm taraflardan ihtiyatlı olmalarını ve aşırı tepki göstermemelerini beklediklerini belirtti. Wang, “Son gelişmeler, Çin’i İran nükleer sorununda gelinen kritik noktada ilgili tüm tarafların geçen hafta müzakerelerde sağlanan iyi eğilimi korumak için çalışması gerekliliği konusunda daha da ikna etti.” dedi.

Viyana’da dün gerçekleşen görüşmelere Avrupa Dış İlişkiler Servisi Genel Sekreter Yardımcısı Enrique Mora başkanlık etti. Görüşmelere İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi’nin yanı sıra, Rusya, İngiltere, Fransa, Almanya ve Çin’in temsilcileri katıldı.