Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, BM Güvenlik Konseyi’nde dün düzenlenen Suriye sorunu oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye sorununun siyasi çözümünü hızlandrıma çağrısında bulundu.

Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesi gerektiğine dikkat çeken Geng, Çin’in “Suriyelilerin yönettiği ve Suriyelilerin sahip olduğu” siyasi süreci desteklediğini vurgulayarak, 6’ıncı anayasa komitesinin çalışmalarının bağımsız ve dış müdahale olmadan bir an önce başlatılmasını temenni ettiklerini belirtti.

Sadece anayasa hazırlamanın ve seçim düzenlemenin Suriye sorununun çözümü için yeterli olmadığına işaret eden Geng, Suriye’de bulunan ve Suriye’deki gelişmeler üzerinde etkiler yaratabilen taraflar arasında karşılıklı güven kurulması, bunun temelinde Suriye halkını ilgilendiren sorunlarda anlaşma sağlanması, anlaşmaların da adım adım ve eşit bir şekilde yerine getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Suriye’deki siyasi sürecin ilerletilmesi için elverişli bir güvenlik ortamının oluşturulması gerektiğine de işaret eden Geng, BM Genel Sekreteri’nin küresel çapta ateşkes sağlanmasına dair çağrısına uyulması ve dış güçlerin Suriye’deki işgaline son verilmesi gerektiğini söyledi.

Geng, uluslararası topluma da uluslararası hukuka ve Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarına göre terörle mücadele iş birliğini güçlendirerek Suriye’deki terör güçlerine darbe indirme çağrısı yaptı.

Geng, ilgili ülkelere Suriye’nin ekonomisini geliştirmesine ve kalkınmasına yardım sağlama çağrısında da bulundu.

Diğer yandan, 25 Haziran’da BM İnsan Hakları Konseyi 47. Toplantısı kapsamında yerlerinden edilen kişiler temalı diyalog yapıldı. Çinli temsilci etkinlikte, uluslararası toplumun yerlerinden edilen insanlarla ilgili sorunlara daha fazla ilgi göstererek, etkili çözüm arayışında bulunmasının öneminin altını çizdi.